Природа і екологія

22 квітня Міжнародний день Землі. Цікаві та шокуючі факти

Ми живемо на чудовій планеті сонячної системи! З космосу її дуже добре видно, сріблясто-блакитна куля, що світиться, заворожує і притягує до себе. Наша Земля — наш дім, це наше минуле, сьогодення та майбутнє! Міжнародний день Землі — це привід задуматися про її збереження, дбайливе ставлення до неї. Вплив людини на навколишнє середовище є згубним.

Історія започаткування

До основних екологічних проблем Землі відносяться: скорочення чисельності видів рослин і тварин, деградація земель, озонові дірки, антропогенне забруднення повітря і води, кислотне утримання в опадах, вирубування лісів, зміна клімату, підвищення рівня океану та багато інших. Все це може призвести до всесвітньої катастрофи, якщо прямо зараз не розпочати рішучих дій проти таких наслідків.

Міжнародний день Землі – це екологічне свято, яке присвячене захисту навколишнього середовища, збереженню планети та залученню всіх жителів Землі у турботу про природу та дбайливе поводження з нею. Історія свята Засновником свята є Дж. Мортон. В 1840 він побачив, як проходила масова вирубка лісу для будівництва нових будинків на величезній території одного зі штатів Америки. Ця картина вразила його, і він запропонував мешканцям включитися в озелененні територій. Вперше ця акція пройшла у 1872 році, свято отримало назву «День дерева». З 1882 свято було визнано офіційним і його традиційно стали святкувати в день народження Мортона.

Довгий час свято відбувалося лише в Америці, але з 1970 року інтерес до нього виявили й інші країни, цього дня пройшли акції, присвячені захисту природи.

З 1990 року цей день отримав сучасну назву свята – «Міжнародний день Землі». Традиції відзначення цього дня визначаються його історією.

Цього дня відбуваються акції озеленення територій, збирання сміття та прибирання територій, очищення водойм. Святкова програма цього дня включає концерти, конкурси малюнків та фотографій, спортивні змагання та пробіги, які мають на меті привернути увагу до екологічних проблем Землі. Найцікавіші акції – це «Марш парків» і «День без автомобіля». У свята два символи. Це грецька літера «тета», зображена зеленим кольором на білому тлі, символ було вигадано у 1971 році. Візуально він нагадує контури Землі, трохи приплюснуту біля полюсів кулю. Ще одним символом, що вподобався жителям планети, стала фотографія Землі, знята з космосу, це перший космічний знімок планети.

Яка мета відзначення Дня Землі

Наша планета знаходиться на межі екологічної катастрофи. Кількість сміття, яке ми викидаємо, може досягати 5 млрд тонн на рік, з них майже 300 тонн – найбільш шкідливий для навколишнього середовища пластик. У середньому пластик може розкладатися від 400 до 700 років, навіть знайомі всім поліетиленові пакети, які, здавалося б, важать всього нічого, повністю розкладаються аж до 200 років. Скло може розкладатися до 1 млрд. років.

міжнародний день землі. Сучасні міста та урбанізація

У чому головна проблема довгого розкладання цих матеріалів? Справа в тому, що за час процесу розкладання пластик починає розпадатися на дрібні частинки, які потрапляють у землю, воду та повітря, тим самим впливаючи на їхній склад. Те саме зі склом. Скло в процесі розкладання починає зазнавати корозії – руйнування з великим виділенням лугу. Однак, не тільки пластик, що викидається, може завдавати навколишньому середовищу шкоди, не менший вплив надають і хімічні речовини, які ще не розкладалися: сам склад виробленого пластику і відходи, що викидаються заводами під час виробництва, можуть бути небезпечні для всієї планети.

Цікаві факти про екологію Землі

В Міжнародний день Землі варто замислитись над тим як ми відверто засрали планету. Наведемо деякі найбільш цікаві, вражаючі та шокуючи факти:

  • За підрахунками, близько третини загальносвітової кількості сміття виробляється у США. Цікаво, що американці становлять лише 5% від усіх людей планети.
  • Сьогодні екологія Землі серйозно страждає від радіоактивних відходів. Наприклад, озеро Карачай (Челябінська обл.) забруднене так сильно, що 1 година, проведена в його воді, може обернутися для людини летальним результатом.
  • 27 000 дерев вирубуються щодня, щоб у нас був туалетний папір.
  • За 1 рік середній мешканець мегаполісу вдихає приблизно 48 кг різних канцерогенних речовин.
  • Звалища складаються з 35% пакувальних матеріалів.
  • Більше 700000 синтетичних мікроволокон вимиваються в океан з кожним завантаженням білизни
  • Кенгуру своєрідні унікальні створіння — вони не здатні пускати гази. Метан, що утворюється в їх шлунково-кишковому тракті, безперервно переробляється і всмоктується назад.
  • У Тихому океані знаходиться велика сміттєва пляма, територія якої більша за США;
  • Тропічні ліси вирубуються зі швидкістю 40 гектарів за хвилину.
  • Якщо вимруть бджоли, то людство через деякий час вимре через голоду

Найбільші екологічні проблеми планети

Людина почала губити природу з перших днів свого існування. У міру того, як ускладнювалася людська цивілізація, так само стрімко погіршувався стан екології на нашій планеті. Тому Міжнародний день Землі проводиться з метою привернути увагу катастрофічним екологічним наслідкам.

Стрімко погіршується генофонд.

Ось уже кілька століть кількість видів рослин та тварин з великою швидкістю невблаганно скорочується. Ми вже втратили близько дев’ятисот тисяч видів, і ця цифра продовжує зростати. Виходячи зі своїх потреб і потреб, людина продовжує руйнувати природне довкілля живих організмів, вирубуючи ліси, скорочуючи кількість водойм, змінюючи природні русла річок і так далі.

Вирубка лісу

Знищення лісових масивів відбувається по всій планеті і зачіпає навіть парки і зони, що охороняються, які є головним постачальником кисню на планеті. Чималу шкоду флорі завдають і кислотні дощі, причиною яких є різні підприємства, переважно металургійні виробництва. У процесі своєї діяльності вони забруднюють атмосферу оксидами сірки та азоту.

Забруднення атмосфери

Забруднення атмосфери не оминуло жодну країну. Скрізь є промислові підприємства, шкідливі викиди, що отруюють повітря, вихлопні гази від транспорту. При цьому продукти переробки підприємств, що викидаються у повітря, можуть поширюватися на великі відстані.

Забруднення грунту

Забруднення грунту відбувається регулярно шляхом утилізації землі відходів. Причому не лише підприємствами, а й звичайними людьми. Відходи, що стрімко збільшуються в обсязі, нерідко використовують як добрива для вирощування фруктів та овочів, користь яких вкрай сумнівна. Різні добрива, що використовуються в сільському господарстві, завдають не меншої шкоди ґрунту, не кажучи вже про спеціальні отрутохімікати.

Забруднення води

Промислові відходи також шкодять річкам, озерам та іншим водоймам. Багато районах планети вода непридатна для пиття. Щороку у світовий океан надходить понад 26 млн.т. нафтопродуктів, величезна кількість речовин, що не розкладаються, продуктів хімічної та військової промисловості. Що своєю чергою позначається морських жителях.

Почни з себе

Хто, якщо не люди, які живуть на цій планеті, змінюватимуть екологічний стан Землі на краще? Сьогодні в усьому світі, в тому числі і в Україні, відкриті підприємства з переробки сміття, які дозволяють кожній людині робити свій внесок у порятунок планети від екологічної катастрофи. Серед величезної кількості інформації про масштабні забруднення планета можна загубитися: треба починати з себе, але з яких саме дій?

Сортирування сміття. Насправді сортування сміття не є складним, яким це може здатися на перший погляд. Просто потрібно трохи часу, щоб до цього звикнути, і тоді сортування стане невід’ємною частиною твого життя. Необов’язково заводити відразу кілька відер для сміття для кожного з відходів. Можна використовувати лише два: в один складати те, що й надалі викидатиметься у сміттєвий бак, звідки його забиратимуть – це харчові відходи та деякі види паперу та пластику, які не можна переробити (такі теж бувають, дізнатися про це можна ознайомившись із упаковкою) . У другій – сміття, яке можна і потрібно переробити: це пластик, скло, папір, метал, тканина (знову ж таки, ретельно перевіривши).

Здавання вторинної сировини. Здача сировини також не є складною, як здається, адже сьогодні вже в кожному районі можна знайти пункти прийому і навіть спеціальні бокси, в які можна здати сировину. Щоб здати пластикові, скляні чи металеві вироби, їх потрібно мити до повної чистоти. Достатньо сполоснути їх під проточною водою, щоб прибрати всі надлишки продуктів, що залишилися на них. В Україні зростає кількість компаній, що займаються переробкою сміття. Деякі їх приймають відразу кілька видів відходів на переробку.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button