ПитанняПрирода і екологія

Чому коти багато сплять. Норма сна

«Доросла кішка проводить уві сні 2/3 свого життя» – повідомляють вчені. Перекладаючи на фактичний час – це від 12 до 16 години на добу. Але як розпізнати, що вихованець спить більше за норму чи, навпаки, весь час не спить? Чому коти багато сплять ? Розповідаємо, скільки сплять домашні кішки, якщо їх ніщо не турбує, і на що звернути увагу, якщо режим сну та неспання почав зміщуватися.

Чому кішки сплять так багато

Кішки – облігатні хижаки, яких одомашнили та відірвали від дикої природи порівняно недавно. Тому природні інстинкти все ще сильні, і представники котячих продовжують дотримуватися внутрішнього поклику.

У дикій природі кішка спить після вдалого полювання. Це допомагає заповнити сили, переварити важку їжу та зберегти енергію для подальшого пошуку їжі.

Домашні кішки не полюють – адже їжа постійно в доступі. Однак бажання лягти спати після щільного харчування нікуди не зникло. А оскільки їсть кішка вдосталь і ніколи не голодує, то й спить порівняно частіше і довше за своїх диких родичів.

Від чого залежить сон кішки

Тривалість сну кішки залежить від чотирьох факторів: її віку, породних особливостей, факторів довкілля та стану здоров’я – причому як фізичного, так і психологічного.

Вік кота / кішки

Вік вихованця визначає його гормональне тло. Якщо це новонароджене кошеня, вся споживана енергія сягає зростання, і тварина спить практично цілодобово. До 4-5 місяців кошеня підлаштовується під біоритми дорослої кішки. До 8-10 років метаболізм уповільнюється і тварина починає спати більше.

Нижче наведено співвідношення віку кішки до кількості годин на добу, коли вона спить:

Новонароджене кошеня20 – 22 г
1 місяць19 – 21 г
2 місяць18 – 20 г
3 – 4 місяця16 – 18 г
5 – 6 місяців15 – 17 г
Доросла кішка (старше 6 місяців)12 – 15 г
Літня кішка (старше 8 – 10 років)14 – 18 г

Порода

Породні особливості впливають на вищу нервову діяльність та темперамент кішок. Якщо тварина виведена шляхом тривалої селекції, і призначена не так для роботи, як для домашнього утримання, рівень її активності буде нижчим. Якщо ланцюг еволюції від дикого звіра до домашнього вихованця короткий, інстинкти превалюють, і годинник, у який домашня кішка зазвичай спить, дика – починає використовувати для полювання.

Наприклад, мейн-кун, перська, британська, шотландська та сибірська кішки спатимуть довше. У той час як бурма, бобтейл, абіссінець, сіамська кішка або орієнтал продовжать спати разом із господарем.

Зовнішні фактори

Ще один фактор чому коти багато сплять – зовнішнє середовище що включає погодні умови за вікном, раціон харчування і температуру повітря в будинку.

Навіть якщо кішка знаходиться на домашньому утриманні і не має доступу до вільного вигулу, все одно спатиме в похмуру погоду довше. Частково це відбувається і з людиною – у цьому ми схожі.

Також кішку хилить до сну після високоенергетичної білкової їжі. У спокійному стані їжа перетравлюється краще, і тварина, підкоряючись інстинктам, лягає спати майже відразу. При цьому чим тепліша температура повітря в будинку, тим сонливішою буде тварина. Багато власників помічають, як кішки сплять у них на грудях чи лягають на батарею чи кухонну витяжку – там їм тепліше, отже, і сон глибший.

Здоров’я

Психологічне та фізичне здоров’я – остання та найсерйозніша причина порушення біоритмів. Якщо кішка відчуває стрес або фізичне нездужання, то спить уривчасто і сильно відхиляється від свого звичного графіка. Помітити це досить складно – адже багато кішок сплять переважно вдень, коли їхні господарі йдуть з дому.

Статевий потяг заважає кішці спати анітрохи не менше. У період гону коти можуть ночами тинятися в пошуках самки, а кішки – видавати призовні крики.

Біологічний годинник кішок

Вважається, що кішка спить вдень, а полює – з настанням сутінків. У дикій природі її здобиччю стають дрібні ссавці та птахи, яких легше зловити у нічний час. Однак якщо вихованець живе в будинку і отримує корм від господаря, його біоритми можуть частково або повністю зміститися, підлаштовуючись під уклад життя сім’ї.

Чому коти багато сплять – тому що багато сплять їх господарі. Наприклад, якщо господарі звикли вставати і лягати спати рано, кішка дріматиме в проміжках між годуваннями, але головний денний годинник проведе з людиною – вченими доведено, що кішки дуже соціальні, і потребують спілкування з господарем анітрохи не менше собак.

Трапляється і таке, що кішка починає плутати день із ніччю. У ці моменти тварина проявляє активність у вечірні та нічні години: нявкає під дверима, спеціально кидає предмети або стрибає по ліжку, намагаючись розбудити господаря.

Іноді проблема вирішується відстороненою поведінкою. Зоопсихологи радять не вставати з ліжка, не розмовляти з твариною, і тим більше не годувати чи починати з нею грати, хоч би скільки вона вас змушувала. Іноді коригувати годинник сну та неспання доводиться вже наполегливо – через серйозну фізичну активність у денний час та щільний прийом їжі незадовго до настання ночі. При цьому недоїдений корм треба забрати, а миску сховати до ранку.

Особливості сну кішок

Як і в людей, сон кішок ділиться на дві фази: повільного (поверхневого) та швидкого (глибокого) сну.

Фаза повільного (поверхневого) сну може тривати від 10 до 40 хвилин. Цей період характерний зниженням частоти серцевого ритму та уповільненням дихання. При цьому м’язи кішки напружені і тварина швидко реагує на зовнішні подразники.

Розпізнати фазу повільного сну можна за характерною позицією. Зазвичай кішки сплять лежачи на животі, підібравши під себе лапи. А їх вуха напружено піднесені, і можуть періодичні повертатися у бік джерела звуку.

Фаза швидкого (глибокого) сну триває від 5 до 10 хвилин і займає трохи більше 25% загального часу, яке тварина витрачає сон. Найчастіше кішка не так спить, скільки просто дрімає.

Цей період характерний повним розслабленням тіла та активною роботою мозку. Кішка обробляє отриману інформацію та відновлює життєво важливі ресурси. При цьому стає абсолютно вразливою перед світом, не реагуючи ні на звуки, ні на дотики.

Щоб вивести кішку із міцного сну, знадобиться до 2 хвилин. Ще деякий час тварина залишатиметься млявою, а її реакція загальмованою.

Причини порушення сну у котів

Більше норми. Якщо кішка спить довше, ніж звичайно, але залишається грайливою і не відмовляється від їжі, ймовірно, справа в зміні мікроклімату в приміщенні або в переїданні. Спробуйте переглянути раціон і частіше провітрюйте квартиру. При зниженні температури повітря та зменшенні калорійності споживаної їжі кішки сплять менше.

Якщо кішка постійно спить, але залишається млявою, зверніться до ветеринарної клініки. Це може бути симптом низки захворювань. Особливо, якщо порушення режиму сну та неспання супроводжується зміною випорожнень, погіршенням якості вовни, відмовою від їжі, блідим відтінком слизових, відділенням слизу з очей і носа, зміною запаху з пащі, зниженою або підвищеною температурою тіла.

Причини тривалого сну у котів:

 • Причини тривалого сну у котів: поразка глистами;
 • анемія; авітаміноз;
 • приєднання інфекції;
 • порушення роботи серцево-судинної системи;
 • цукровий діабет, гіпотиреоз, хвороба Кушинга та інші порушення гормонального фону;
 • ожиріння.

Також кішка може спати більше норми через нещодавно перенесені операції – наприклад, кастрацію або стерилізацію – або прийом ряду седативних та антигістамінних медикаментів.

Якщо коти сплять менше за норму

Якщо кішка спить менше звичайного, при цьому залишається активною і привертає увагу частим нявканням, ймовірно, справа в статевому полюванні. У деяких кішок вона може початися вже півроку, залежно від породи. У цьому випадку рекомендація лише одна: якщо тварина не бере участі у племінній діяльності, розгляньте варіант кастрації чи стерилізації. Зазвичай кішок стерилізують до першої тічки, котів – віком від 1 року. Проте операцію можна здійснити і пізніше. Прийом гормональних препаратів, які блокують статевий потяг, небажаний. Багато хто з них призводить до порушення гормонального фону та ряду супутніх захворювань, у тому числі ранньої онкології.

Якщо кішка спить уривчасто або не поринає в міцний сон, це може бути реакцією на стрес або неспокійну обстановку в будинку. Наприклад, переїзд, ремонт, народження дитини, сварки у сім’ї, частий прихід гостей, поява нового вихованця, різкі звуки з вулиці. У цьому випадку джерело стресу потрібно усунути або помістити тварину у більш зрозумілі та комфортні умови.

Якщо тварина не почувається у безпеці на відкритій території скільки б не намагалася, зробіть закритий будиночок з м’якою лежанкою та обмежте доступ до нього дітей та інших тварин. Ймовірно, кішка зможе заснути у тихій кімнаті, де її ніхто не турбує.

Якщо проблеми зі сном продовжаться, зверніться до ветеринарного лікаря. Це може вказувати на інші, більш серйозні захворювання, що розвиваються у прихованій формі. Причини депривації сну у кішок:

 • запальний процес;
 • травма внутрішніх органів;
 • порушення роботи шлунково-кишкового тракту;
 • попадання стороннього тіла в організм;
 • хронічний стрес;
 • нестача їжі.

Як налагодити сон кішки

 • Вимкніть джерела стресу. Тварини бояться гучних звуків та зміни звичного способу життя.
 • Щоб допомогти тварині впоратися з нервовим хвилюванням, будьте ласкаві та приділяйте вихованцю трохи більше уваги. Збалансуйте раціон харчування. Кішка повинна харчуватися стільки, скільки належить відповідно до її віку та стану здоров’я. При цьому 70% її раціон має складати чистий білок.
 • Підтримуйте комфортну температуру у будинку. Закрийте опалювальні прилади мокрою ганчіркою і частіше провітрюйте приміщення.
 • Не підкріплюйте небажані дії. Якщо кішка не спить ночами, не грайте з нею і не пропонуйте ласощі.
 • Ініціюйте фізичну активність. Грайте з кішкою протягом дня і перед настанням ночі. Це допоможе розвантажити психіку та розтратити зайву енергію.
 • Дотримуйтесь певного порядку дня. Лягайте спати і приймайте їжу одночасно. Кішки підлаштовуються під ритм життя господарів.
 • Не турбуйте кішку уві сні. Не намагайтеся погладити сплячу кішку і не виймайте її з котячого будиночка або лежанки. Це формує недовіру до довкілля.

Який можна зробити висновок. Чому коти багато сплять – бо так створила природа і це нормально. Не турбуйтесь.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button