Життя

Фейсбук-залежність прирівняна до наркоманії

Якщо ви без кінця щодня гортаєте стрічку на сайті faceebook, то ,нажаль, у вас фейсбук-залежність. Нещодавно психологи ввели спеціальний термін: FAD або Facebook Addiction Disorder. Цей стан визначається часом, витраченим на спілкування в Facebook. Той, хто страждає залежністю від Facebook витрачає на нього так багато часу, що здоровий баланс життя людини виявляється порушений. Це негативно впливає на особистість та інші сторони соціального життя.

Цей розлад описується набором із шести симптомів. Люди, які є жертвами FAD, демонструють щонайменше 2-3 з наступних ознак протягом досить тривалого часу (6-8 місяців).

Толерантність (Tolerance):

Цей термін використовується для опису поведінки Facebook-наркомана. Проводячи все більше і більше часу на сайті, він підходить до стадії, коли це вже перетворюється на нав’язливу залежність. Він відчуває необхідність постійної присутності на Facebook для того, щоб відчувати задоволення від життя. Для членів сім’ї та друзів, які думають, що вони мають справу з таким наркоманом, однією з ознак може стати спостереження за тим, скільки вікон у нього постійно відкрито на сайті Facebook. Три і більше підтверджує, що людина справді страждає від цього стану.

Симптом скасування (Withdrawal symptoms):

виникає, коли людина позбавляється можливості використовувати Facebook і змушена брати участь у звичайній повсякденній діяльності. Його ознаки: занепокоєння, дратівливість, відчуття депресії та тривоги, нав’язливе прагнення говорити з оточуючими про Facebook, про повідомлення, які, можливо, були розміщені на стіні за його відсутності тощо.

Редукція нормальної соціальної діяльності (Reduction of normal social/recreational activities):

той, хто страждає на FAD, катастрофічно скорочує час особистого спілкування з друзями, заняття спортом, і все інше, що він раніше робив. Весь цей час присвячується Facebook. Фактично все життя починає витрачатися на багатогодинний перегляд мережевих профілів та фотографій. Замість того, щоб зустрітися з друзями в кафе, він надсилатиме повідомлення на Facebook. Вечеря, присвячена святковій даті, буде замінена віртуальним чатом. В крайньому випадку, людина навіть може припинити прийом телефонних дзвінків від друзів та близьких родичів і наполягатиме на тому, щоб вони використовували Facebook для зв’язку з ним.

Віртуальні побачення (Virtual dates):

реальні зустрічі замінюються на віртуальний. Замість того, щоб піти на вечірку, в кіно або на вечерю, Facebook-залежні кажуть своєму партнеру, що будуть онлайн у певний час.

Фальшиві друзі (Fake friends): якщо 8 з 10 людей, показаних на вашій сторінці Facebook, абсолютно незнайомі люди, з якими ви ніколи не зустрічалися в реалі, то не можна заперечувати: у вас серйозні проблеми з FAD.

Повна залежність (Complete addiction):

при зустрічі та знайомстві з новими людьми, після того як назвуть своє ім’я, Facebook-наркомани відразу говорять новому знайомому: «Я говоритиму з вами у Facebook», або ще гірше: «побачимося з вами у Facebook ». Будь-які повідомлення, повідомлення на стіні, в поштовій скриньці або іншому запиті, які вони отримують, викликають у них азартні переживання, яке схоже на стан ігрових наркоманів під час гри в покер або рулетку. Їхні домашні тварини мають у Facebook свої сторінки.

Феномен залежності від Facebook

Норвезькі вчені з університету Бергена провели дослідження феномену залежності від Facebook. Розглядаючи його як окремий випадок загального явища інтернет-залежності, доктор психології Сесілія Андреассен (Cecilie Schou Andreassen) прояснила причини розвитку такого нездужання.

Підсумки дослідницького проекту «Facebook Addiction», що здійснювався під її керівництвом, викладені в журналі Psychological Reports. Facebook-залежність, стверджує Андреассен, за своїми симптомами мало відрізняється від алкоголізму та токсикоманії.

В університеті було розроблено метод визначення ступеня залежності від Facebook – Bergen Facebook Addiction Scale. Він базується на шести критеріях, що оцінюються за шкалою: 1) дуже рідко; 2) рідко; 3) іноді; 4) часто і 5) дуже часто.

  • Ви проводите багато часу, думаючи про Facebook або плануючи працювати з ним.
  • Ви відчуваєте прагнення використовувати Facebook дедалі більше.
  • Ви відкриваєте Facebook, щоб забути про особисті проблеми.
  • Ви безуспішно намагалися скоротити користування Facebook.
  • При неможливості доступу до Facebook ви втрачаєте спокій і стаєте нервовим.
  • Надмірне перебування у Facebook негативно впливає на вашу роботу/навчання.
  • За даними проведеного в січні минулого року тестування 423 студентів університету (227 жінок та 196 чоловіків), відповідь «часто» на чотири питання Facebook Addiction Scale вже може говорити про набуту Facebook-залежність.

Розвитку залежності більше схильні молоді, ніж літні користувачі, а також ті, хто відчуває себе соціально незахищеним і уникає спілкування віч-на-віч, стверджує Андреассен. Ризик менший для амбітних і організованих людей — для них соціальні мережі стають лише засобом, частиною робочого середовища, а не сенсом їхнього життя. Відзначено, що фейсбук-залежність виникає частіше у жінок, мабуть, через соціальну природу Facebook. Дослідження показало прямий зв’язок явища з екстравертністю. Люди, які набирають високі бали по «Шкалі Facebook-залежності Бергена», часто спостерігаються збої в нормальному ритмі неспання/сну.

У дослідженні Інституту Бергена взяло участь 423 студенти – 227 жінок і 196 чоловіків.

Запропонований вченими спосіб оцінки залежності зможе застосовуватися у глобальних соціальних дослідженнях та полегшить пошуки методів протидії розвитку негативних стадій цього явища.

Незважаючи на результати дослідження Андрессен, інші фахівці не такі впевнені, що причиною інтернет-залежності можна назвати саму наявність у людини інтернету.

Причина Фейсбук-залежністі  – психічні розлади

«Якщо говорити про залежність, у її основі часто лежать психічні розлади. Занепокоєння, депресія, страх і невпевненість при вибудовуванні міжособистісних відносин – усі ці порушення можуть пояснити інтернет-залежність», – стверджує викладач клінічної психіатрії в Університеті Тафтса (Tufts University) Рональд Піс (Ronald W. Pies).

Свої аргументи Піс виклав у статті Internet Addicts Get First U.S. Treatment Clinic / «Інтернет-наркомани отримують перший у США реабілітаційний центр», опублікованій у 2009 році на науковому ресурсі BusinessNewsDaily Live Science.

«Питання полягає в тому, чи потрібно нам змінювати класифікацію в Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM) / Посібнику з діагностики та статистики психічних розладів Асоціації психіатрів США, якщо прояви інтернет-наркоманії вже можуть бути включені до добре вивчених та зареєстрованих психічних розладів », – Продовжує Рональд Піс.

Це, однак, не означає, що Піс виключає можливість залежності, в основі якої лежить сам наявність у людини інтернету. Швидше, це означає, що для вивчення явища інтернет-залежності необхідно провести більше наукових досліджень.

«Зрештою, ми можемо повернутися до тези про те, що інтернет-залежність — дискретний розлад психіки. Але вивчення цього питання потребує більш ретельних досліджень — досліджень, які розглядатимуть інтернет-залежність не як окреме явище, а в контексті незадоволеності сімейним життям, спадкових факторів, супутніх медико-біологічних обставин та реакції на відповідне лікування», — резюмує Піс.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button