Право

Як отримати дозвіл на зброю в Україні

Які законні підстави володіння зброєю? Як отримати дозвіл на зброю (придбання, зберігання та носіння)? Яка відповідальність за неналежне використання зброї? Які є види зброї? Чи законно мати зброю охоронцю? Які обмеження та особливості дозволів на мисливську зброю?

Як отримати дозвіл на зброю в Україні

Дозвіл на зброю: Україна-2022

Коли людина відчуває потенційну загрозу для свого життя та здоров’я, природно, вона шукає можливості захистити себе та близьких. На хвилі бурхливих політичних та громадських змін з 2014 року в Україні кількість випадків використання зброї значно зросла. Громадяни прагнули отримати дозвіл на зброю, щоб зіткнувшись з небезпекою, мати можливість захищатися. Нові загрози для України у зовнішньополітичних відносинах повертають питанню оформлення дозволу на зброю у країні колишню актуальність.

Після початку війни з Росією, з 24 лютого 2022 року, в Україні попит на зброю взагалі зашкалює! Відповідно людей цікавить відповідь на всі питання на тему як отримати дозвіл на зброю. Громадяни масово скуповували у магазинах зброї будь-яку зброю та боєприпаси. Іноді, переплачуючи втридорога. І це було пов’язано не лише з необхідністю захистити себе від протиправних посягань, а й із необхідністю протидії військовій агресії.

Які законні підстави володіння зброєю?

В Україні відсутнє спеціальне законодавство у сфері обігу зброї. Порядок придбання зброї, оформлення, правила зберігання та використання зброї містяться в окремих підзаконних нормативних актах. У тому числі основною з них є Інструкція, затверджена Указом МВС України №662 від 21.08.1998 р. Саме вона регулює питання права володіння на зброю, яке в Україні підлягає обов’язковому отриманню дозволу.

Як правило, під поняттям “зброя” український законодавець розуміє холодну, пневматичну та вогнепальну зброю, а також боєприпаси та вибухові речовини. Класифікацій зброї досить багато, і вони дуже різноманітні.

Можливість отримати дозвіл на володіння деякими видами зброї в Україні з’являється у громадян з повноліттям. Після досягнення 18-річного віку громадяни мають право легально володіти:

 • холодною зброєю;
 • газовими револьверами та пістолетами;
 • пневматичним зброєю (калібр понад 4,5 мм).

Згідно з останніми статистичними даними, в Україні легально оформлено право на понад 1,3 млн одиниць вогнепальної зброї, яку набувають для цивільного користування. Як правило, власниками вогнепальної сталі чоловіки середнього віку, нерідко з військовим минулим. Багато хто купує зброю для того, щоб бути впевненими в тому, що зможуть захистити себе та свою сім’ю. У разі будь-якої загрози: злочинного посягання на майно, громадських заворушень і навіть при збройному нападі.

Охоронець зі зброєю

Досить часто питання зброї виникає у контексті здійснення охоронної діяльності. Адже охоронці навіть під час роботи лишаються цивільними особами. А тому їх можливості використання фізичного впливу та спеціальних засобів суттєво обмежені. Закон України „Про охоронну діяльність” передбачає можливість використання фізичної сили охоронцями. Але лише у разі несподіваного нападу чи нападу з використанням зброї, інших небезпечних для здоров’я та життя засобів, механічних транспортних засобів.

Співробітники приватної охорони можуть вибирати спеціальні засоби та порядок їх застосування, виходячи із конкретної ситуації. Однак права на носіння та застосування вогнепальної зброї вони не мають. У своїй роботі охоронці можуть використовувати травматичну зброю, гумові кийки, газові балончики та газові пістолети. Водночас охоронці у штаті Поліції охорони при МВС України мають право на використання вогнепальної зброї під час роботи. Але застосування його припустимо виключно на законних підставах та у передбачених законом випадках.

Як отримати дозвіл на придбання, зберігання та носіння зброї

Офіційну інформацію щодо процедури оформлення дозволу на вогнепальну зброю можна отримати у відділах дозвільної системи органів поліції за місцем проживання. Охочі оформити права на зброю можуть ознайомитися з інформацією про організації, які проводять курси для вивчення зброї, правил її зберігання та застосування.

Алгоритм дій щодо отримання дозволу на зброю складається з наступних основних етапів

 • Пройти медкомісію, внаслідок якої видається довідка форми 127/0 про відсутність медичних протипоказань для володіння та застосування зброї.
 • Пройти курси з навчання володінням зброєю та отримати відповідний сертифікат про успішно складений іспит.
 • Застрахувати цивільну відповідальність за володіння зброєю, її зберігання та застосування.
 • Встановити сейф для зберігання вогнепальної зброї у будинку.
 • Звернутися до місцевого відділення поліції з усіма довідками та квитанціями, що підтверджують проходження зазначених етапів. Потім проводиться перевірка особи, яка подала заяву, за місцем проживання співробітниками поліції та дільничним інспектором.
 • Звернутися з необхідним пакетом документів та заявою на оформлення права володіння зброєю до міського, районного (для гладкоствольної зброї) або обласного (для пневматичного, нарізного вогнепального) відділу дозвільної системи органів поліції.

Впродовж 3-х місяців після видачі такого дозволу необхідно придбати зброю.

Після придбання зброї особа зобов’язана у наступні 10 днів оформити права на зберігання та носіння вогнепальної машини. Воно видається співробітниками того ж відділу, яким надано право купувати зброю.

Таким чином, для оформлення дозволу на зброю необхідно підготувати наступний пакет документів

 • Медична довідка про встановлену форму.
 • Довідка про відсутність судимостей.
 • Підтвердження про проходження навчання з вивчення зброї та спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування.
 • Фотографії, копія паспорта.
 • Квитанція про сплату внеску за оформлення дозволу на зберігання та носіння зброї.
 • Договір про обов’язкове страхування цивільної відповідальності власників зброї на 3 роки.

Отриманий дозвіл на носіння та зберігання зброї діє три роки. Після закінчення цього терміну необхідно пройти процедуру продовження дозволу на зброю. Вона аналогічна до процедури оформлення нового дозволу. Також необхідно повторно пройти медкомісію, оновити договір страхування цивільної відповідальності на строк дії наступного дозволу, тобто на 3 роки, сплатити обов’язковий внесок на виготовлення пластикового дозволу. Разом зі старим оригіналом дозволу на зброю необхідно подати дві заяви на продовження дозволу, зразок якого видають у дозвільному органі для заповнення.

Після видачі дозволу на придбання, зберігання та носіння зброї у вигляді пластикової картки у додатку “Дія” буде відображено інформацію про отриману або продовжену роздільну здатність.

дозвіл на зброю виданий в МВС

Яка відповідальність за неналежне використання зброї

Після отримання дозволу на зброю особа зобов’язана дотримуватись встановлених правил поводження з вогнепальною зброєю.

Деякі випадки неналежного використання вогнепальної зброї передбачають адміністративну відповідальність (Кодекс України про адміністративні правопорушення – далі КУпАП). Санкція статті, як правило, передбачає покарання у вигляді штрафу з вилученням вогнепальної зброї у особи, яка порушила правила поводження з нею.

 • Стаття 174 КУпАП Відповідальність за стрілянину з вогнепального пострілу для відстрілу патронів не смертельної сили в населених пунктах, не передбачених для цього місцях або порушення порядку такого відстрілу.
 • Стаття 191 КУпАП Відповідальність за порушення правил носіння, зберігання, переміщення вогнепальної зброї за умови, що особа має відповідний дозвіл на зброю.
 • Стаття 192 КУпАП Відповідальність за порушення строків реєстрації та продовження реєстрації на вогнепальний транспорт.
 • Стаття 193 КУпАП Відповідальність за ухилення від обов’язку реалізувати вогнепальну зброю особою, дозвіл на зброю якої було анульовано.

Адміністративна відповідальність власника зброї в Україні.
Щороку публікують дані про те, скільки було зареєстровано випадків незаконного поводження зі зброєю, а також боєприпасами та вибуховими речовинами. Цифри завжди значні.

Відповідальність за це кримінальне порушення передбачено статтею 263 Кримінального кодексу України. Під незаконним використанням вогнепальної зброї законодавець розуміє носіння, зберігання, придбання, передачу та реалізацію вогнепальної зброї без відповідного дозволу. Відповідальність, передбачена за цей злочин, передбачає від трьох до семи років позбавлення волі. Варто зауважити, що дія цієї кримінальної норми не поширюється на випадки незаконного поводження з гладкоствольною мисливською зброєю.

Така відповідальність за незаконне поводження з вогнепальною зброєю обумовлена високим рівнем потенційної небезпеки використання зброї. Особливо, без відповідного рівня знань правил поводження зі зброєю. А також використання його у кримінальних цілях.

Обмеження та особливості дозволів на мисливську зброю

Отримання дозвільних документів на мисливську вогнепальну зброю багато в чому відповідає загальній процедурі отримання та продовження дозволів на вогнепальну зброю.

Оформити дозвіл на одиницю вогнепальної машини, яка відноситься до гладкоствольної мисливської зброї, можна у міському чи районному відділі дозвільної системи органів Національної поліції. Отримати його може будь-який дієздатний громадянин України. За умови, що він досяг віку 21 року та не має медичних протипоказань до володіння та використання зброї. Саме гладкоствольна зброя найбільш поширена та доступна в Україні.

Право на купівлю, подальше зберігання та носіння нарізної зброї видається співробітниками обласного відділу дозвільної системи органів Національної поліції. При цьому право на володіння та використання нарізної зброї є лише у громадян, яким виповнилося 25 років. Карабіни та гвинтівки – типові представники нарізної зброї, оптимальні для використання на полюванні. Застосування такої зброї для самооборони, зважаючи на високу швидкість польоту кулі та високу точність прицілу, вважається вельми сумнівним.

Дані про власників мисливської вогнепальної зброї підлягають обов’язковому внесенню до державної автоматизованої бази даних “Арсенал”. Паралельно у відповідному органі поліції на кожного власника мисливської зброї має бути заведено особисту справу для обліку одиниць зброї та випадків її застосування.

Також радимо прочитати цікаву статтю про зброю та армію в Швейцарії

Допомога професійного юриста

Наразі процедуру оформлення дозволу на зброю в Україні не закріплено у спеціальних законодавчих актах. В Україні немає закону про зброю. Це суттєво ускладнює процедуру отримання дозволів на зброю простими громадянами. Ті, хто прагне захистити себе від можливої загрози.

Тому якщо ви не знаєте всіх тонкощів як отримати дозвіл на зброю і нема часу досліджувати це питання, то краще відразу звернутись до адвоката.

Юридична допомога адвоката при оформленні дозвільних документів на вогнепальну зброю, звичайно, не обмежується послугами представництва клієнта при судовому оскарженні відмови у видачі дозволу.

Кваліфікований юрист з питань обігу зброї дає вичерпні консультації на підставі чинного законодавства. Щодо підготовки необхідних документів, ймовірність отримання відмови дозвільного органу. Він також дає поради клієнтові щодо стратегії дій та використання зброї в рамках українського законодавства.

Це затребуване у складних ситуаціях, таких як:

 • Оформлення спадщини на зброю
 • Легалізація нелегальної зброї (у разі володіння без дозволу)
 • Врегулювання наслідків застосування зброї (хуліганство, перевищення меж необхідної оборони, вбивство з необережності тощо)
 • Проведення повторних та додаткових експертиз із класифікації предмета як зброї (у рамках кримінального розслідування)
 • Оскарження рішень щодо анулювання дозволу на володіння зброєю
 • Правове врегулювання питань, пов’язаних із крадіжкою чи втратою зброї
 • Придбання зброї на вторинному ринку (вживане)
 • Правове врегулювання нештатних ситуацій зі зброєю (поломка, руйнування зброї під час пострілу, нещасні випадки)
 • Захист у кримінальних справах, пов’язаних із обігом зброї.

Оскільки законодавство про обіг зброї в Україні ще не сформовано, саме адвокат пояснює, як необхідно діяти відповідно до закону для захисту себе та своїх близьких від будь-яких загроз.

як отримати дозвіл на зброю в Україні. Зброя для мисливців і охоронців.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button