Держава і політика

Кияни ніколи не керували Києвом. Звідки родом керівники столиці

Київ – стародавнє місто. Це столиця колишньої Русі, місто Великого князівства Литовського і Речі Посполитої, центр Київсьвкої губернії, знову столиця УРСР та сучасної України.  Відомо що Києву як мінімум 1500 років. За цю довгу історію міста можна відзначити лише два періоди коли держава і її керування було в руках наших людей. Тобто період коли був “Київ наш”. Це часи Київської Русі (або  як наполягають сучасні історики – Русі) та сучасна Україна. Також був дуже короткий проміжок української державності УНР у 191-1921 році. Але все одно навіть в Русі-Україні столицею ніколи не керували самі кияни. Тобто під словом “киянин” маємо на увазі людину яка народилась та жила хоча б якусь частину життя в Києві.

Дивно, але факт –  в різні історичні часи Києвом керували або ж ставленники окупаційної влади, або ж українці але з інших регіонів. Тобто всі очільникі столиці (князі, воєводи, градоначальники, коменданти, мери, голови, тощо…) завжди були родом з інших регіонів або країн.  Чому ті, хто поважно називають  себе  “корінний киянин” своїм містом не керують, а київська влада завжди в руках “понаєхавших”. Чому так трапилось? Чому так відбувається,  хто і коли  керував містом будемо дізнаватись в цій статті.

Іногородні київські князі

Почнемо з давньої історіїї. Але ретельно досліджувати ті часи немає сенсу. Тому що про багатьох історичних постатей мало що відомо, або ж  є різні суперечливі джерела про них.  Як відомо одні з перших керманичей Києва були не місцеві князі Аскольд і Дір. Вони навіть і не слов’яни. Це давній народ варягі, тобто давні скандивські народи.

Далі були князь Ігор Рюрикович,  з чернігівських князів і родом звідти.  В принципі всі наступні Рюриковичи і походять від скандинавських варягів.  Вже в ті часи наші предки русичі-кияни по суті відмовились від самостійного керування та запросили більш воєвничих та рішучих варягів на правління містом і державою.

Коротко переглянемо найвідоміших київськиїх правителів. Княгиня Ольга родом зі Пскова, великий князь Володимир (хреститель Русі) родом теж зі Псковщини (селища Буднік ).  Також правив князь ростовсько-новгородський Ярослав Мудрий (точне місце народження князя не відомо). Пізніше князь Святополк він же спочатку князь полоцький,  туровський, новогородський, аж тільки потім князь київьский. Де народився також точно не відомо, ймовірно з Полоцьку. Відомий князь Юрій Длогорукий (засновник Москви) правив Києвом і помер тут, але родом точно не з Києва (скоріш за все з Чернігова або Ростова). Потім правили Володимир Мономах родом з Переяслава, також звідти і князь Ярослав ІІІ Всеволодович.

Переглянувши біографії всіх інших князів київських вимальовується деяка закономірність.  Майже всі народжувались і починали править в інших містах, аж потім опинялись на києвському престолі. Як наприклад Інгвар Ярославич, сам з Волині, спочатку князь луцький, а вже потім князь київський. Типова історія багатьох інших князів, що правили стольним градом Києвом. Народжувались в інших містах, з чамо правили Києвом.

Всього в історії відомо про 67 київських князів. Майже всі іногородні – псковські, чернігівські, вишгородські, новогородські, туровські, волинські, смоленські, переяславські,  тощо… Тільки не з Києва. Звичайно є і справжні київські князі, тобто народжені саме в Києві. Їх кількість найменьша, кілька одиниць… Вони тут скоріш як рідкісне виключення з правил… Це наприклад князь Ярополк і Святослав Ігорович, син княгині Ольгі .

Реч ПосполитаКиїв під керуванням Великого князівства Литовського та Речі Посполитої

Після занепаду Русі Київ захоплюють монголо-татари, а згодом переходить під управління литовських князів. Це була як мирна політична експансія так і результат загарбницьких походів литовських дружин на наші землі. Однім словом – це вже окупація і зрозуміло, що  влада в Києві вже в руках чужеземців, а не киян.

Хоча в той час місцева влада та самоврядування існує у формі у формі війтівста. На місцях громада обирала війт.  Хоча й тимчасово нібито формально правили наші князі, але ж верховна влада все одно залишається в руках великого князя литовського. До того ж у 1471 році київську князівську владу скасовують остаточно. Київськими воєводами  були не українці: литовській воєвода Мартин Гаштовт, польский шляхтич Юрій Пац, московит Глинський Іван Львович, руський боярин Іван Ходкевич, литовський боярин Юрій Монтовтович, Юрій Гольшанський з місста Гольшани, литовський шляхтич Юрій Радзивілл, руський князь Констянтин-Василь Острозький та інші некияни.

Період під Речю Посполитою з 1502 по 1657 рік харатерний так само тим, що переважно всі керівники (війти) Києва були шляхтичами, також з татарського роду або полоцьких бояр. Із 38 правителів лише тільки троє однозначно відомо, що були родом  із Києва. Це представники київських міщан Іван та  Федір Черевчей та Рід Тадриін. Також війт Семен Мелешкович (кервував в 1548—1550 роках) де народвився не відомо, але походив зі знатного міщанського київського  роду.

Московська держава та Російська імперія.

В ці історичну добу Київ це вже центр київської губернії. На зміну польским шляхтичам переважно правлять представники російського дворянства. Нажаль походження багатьох не відомі. Але справжніми градоначальниками  були російські аристократи народжені вже в Києві. Це Киселівський Григорій Іванович, Григоренко Михайло Іванович, Микола Семенович Балабуха, Федір Ілліч Войтенко,  Григорій Іванович Покровськийб Густав-Адольф Іванович Ейсман та Георгій Рибальський. Справжніх генетичних українцв-киян жодного! І це за три сотні років панування російської імперії:

Керівники Києва періоду УРСР

Радянський період української історії та Києва також минув без жодного кияна на посту київського голови. На відміну від середньовічних керівників в ці часи вже точно відоми біографії майже кожного з голів. Отже наводим перелік всіх радянських керівників.

1921–1923 Ян Гамарник —  родом з Житомира.
1924–1925 Григорій Гринько — народився і жив в селі Штепівка Лебединського повіту Харківської губернії
1925 Пантелеймон Свистун — народився в селі Калашники, Полтавська губернія.
1925–1927 Панас Любченко — місце народження Новгород-Сіверський повіт, Чернігівська губернія.
1927–1932 Юрій Войцехівський — народився в місті Мелітополь, Таврійська губернія.
1932 Іван Воробйов — народився і жив в селі Жукове, Олександрійський повіт, Херсонська губернія.
1932–1934 Василь Биструков — народився в Новгород-Сіверський повіті, Чернігівська губернія.
1934–1937 Рафаїл Петрушанський — народився в Мелітополі, Таврійської губернії
1937 Павло Христич — точне місце народження невідоме, десь у Російський імперії.
1937–1940 Микола Пашко — з містечка Рудник Донецького товариства, Катеринославська губернія.
1940–1941 Іван Шевцов — з села Середина-Буда, Чернігівська губернія.

Період фашисткої окупації опускаємо, так як зрозуміло, що там керували виключно німецьки комісари та бургомістри.

1943—1944 Леонід Лебідь, місце народження невіломо.
1944—1946 Федір Мокієнко, з села Кобеляки, Полтавська губернія.
1946—1947 Федір Чеботарьов, з села  с. Хороше, Слов’яносербський повіт, Катеринославська губернія, Російська імперія.
1947—1963 Олексій Давидов, з села Климовичі, Могильовська губернія.
1963—1968 Михайло Бурка, ст. Сентянівка, Катеринославська губернія, Російська імперія.
1968—1979 Володимир Гусєв,  народився в місті Сталіно, Сталінська округа, УРСР.
1979—1990 Валентин Згурський, народився в м. Бірзулі Молдавської АСРР.
1990—1990 Арнольд Назарчук, родом з с. Збаржівка, Погребищенськог району Вінницької області.
1990—1990 Микола Лаврухін з села станиця Митякинська, Тарасовського район, Ростовської області РСФСР.
1990—1991 Григорій Малишевський з села с. Рогозів, Бориспільський район, Київська область.

Незалежна Україна та іногородні керівники Києва

Незалежна Україна та іногородні керівники Києва

Вже понад три десятка років Україна це незалежна держава, де нема ніякої окупації, але абсолютно всі хто керував столицею традиційно не з Києва.  Хоча Київ є найбільшим містомв  України. Відповідно приблизно кожен двадцятий українець є киянином. По теорії ймовірностей, киян має бути найбільше серед мерів Києва, президентів, міністрів. Але по фатку – жодного! Не тільки тільки мером не був жоден киянин, але серед вищого керівництва країни – ні  міністрів, ні премєр-міністрів, ні президентів. Також серед найвпливовіших чи найбагатших українців киян майже нема.

Сучасні керівники столиці України Києва

1992—1993 Іван Салій, місце народження – с. Іржавець, Ічнянський район, Чернігівська область.
1993—1996 Леонід Косаківський народився в с. Чернівці, Вінницька область.
1996—2006 Олександр Омельченко, з села Зозів, Вінницької області.
2006—2010 Леонід Черновецький, родом з Харькова.
2010—2013 Олександр Попов, народився в м. Кривий Ріг .
2013—2014 Анатолій Голубченко,  у Жданові (нині Маріуполь), Донецька область.
2014 Володимир Макеєнко  з міста Клинці, Брянська область, РРФСР
2014 Володимир Бондаренко родом з села Охіньки, Прилуцький район Чернігівської області .
2014— по наш час Віталій Кличко, народився в с. Біловодське, Чуйська область, Киргизька РСР, .

 

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button