ВідпочинокЖиттяЗдоров'я

Лагом: секрет шведського щастя та здорової родини

Швеція традиційно займає одну з лідируючих позицій у рейтингах найщасливіших країн. Багато хто напевно чув про знамениту філософію шведської гармонії — лагом. Ми вивчили у чому, власне, секрет шведського щастя і як лагом допоможе зробити вашу родину згуртованішим.

Філософія помірності

Жителі Швеції створили далеко не одну річ, якою ви користуєтесь у побуті. Триточковий ремінь безпеки, холодильник, розвідний гайковий ключ, метод УЗД, сірники, сухе молоко і навіть застібки на куртках – все це вигадали шведи. Однак найбільшу популярність останніми роками набув лагом, який навіть не можна доторкнутися руками.

Це слово характеризує особливе шведське світогляд, власне, сам національний характер. Сьогодні воно приходить на зміну хюгге – ще одному модному поняттю зі Скандинавії, датському. Хюгге – це ідея комфортного життя і одночасно затишної, доброзичливої атмосфери, що визначає душевний стан людини. Це постійне почуття безпеки, рівності, цілісності та яскравого соціального життя.

Лагом – типова шведська поведінка

Лагом теж пов’язаний із рівністю. Це стиль життя, пов’язаний із типово шведською поведінкою — відкритою, дружньою і доброзичливою. Спочатку звичайний прислівник у XXI столітті набув нового філософського значення. Лагом протиставляється культурі накопичення та споживання.

Купувати кожен сезон новий зимовий одяг, який ще й коштує чималих грошей, — це не про шведів

шведський лагом

Однак суворі зими змушують місцевих носити теплі куртки понад половину року. Тому якщо верхній одяг погано доглядати, то доведеться щоосені купувати новий — це вже зовсім не лагом. А шведи дуже дорожать своєю національною філософією.

Лагом – це філософія поміркованості. Точного перекладу у слова немає, але значення його таке: «Не надто багато, не надто мало, цілком достатньо». Мабуть, найближчий аналог в українській мові – “нормально”, хоча в нас воно не несе позитивного забарвлення. «Лагом» пов’язаний з іншим культовим скандинавським поняттям — так званим законом Янте, описаним у романі Акселя Сандемуса «Втікач перетинає свій слід».

Закон Янте: «не думати, що ти особливий»

Закон Янте — мораль вигаданого міста, за якою відхилення від середнього курсу стає чимось неправильним. Закон закликає «не думати, що ти особливий», він орієнтований на помірність і дотримання єдиної загальної норми. І ця ідеологія дає свої результати: згідно з дослідженням вчених ВШЕ, Швеція входить до п’ятірки країн з найвищим рівнем суб’єктивного благополуччя населення. Результати засновані на опитуванні, яке складалося з двох питань: «Чи задоволені ви своїм життям?» і «Наскільки ви щасливі?»

Лагом настільки значущим для шведської моралі, що слово стало частиною прислів’їв та приказок. Наприклад, одна з прислів’їв звучить як «Lagom är bäst», що означає «Якщо чогось у достатку, це краще бенкету». Він лежить в основі міжособистісних відносин, визначає спілкування між членами сім’ї.

Рівність, баланс і жодного «хлопчики не плачуть»

Лагом починається з порядку в будинку — у кімнатах має бути відкритий простір, повітря, мінімалістична обстановка. Це створює правильну світлу атмосферу. Далі — баланс між роботою та особистим життям, вільний час, який можна провести із сім’єю. У побуті шведи вважаються дуже прямолінійними та чесними, і саме такими, «по лагому», мають бути стосунки всередині сім’ї.

Якщо всі рівні, то горезвісного поділу на чоловічу та жіночу роботу просто не може бути. Кожен робить те, що в нього виходить краще. Тому Швеція прославилася своєю політикою щодо міжстатевих відносин. За даними опитування, проведеного владою Євросоюзу, 95% вважають ідею просування рівності чоловіків та жінок важливою особисто для них. А 99% погодилися з тим, що для чоловіка плакати це нормально.

Саме тому в шведських сім’ях не стоїть питання, хто відповідає за побутові питання. Пральні та сушильні машини часто завантажують та запускають як жінки, так і чоловіки і навіть діти.

Майже всі шведи вважають, що чоловіки та жінки мають однаково займатися домашніми справами. Ну і, зрозуміло, система рівності та балансу мала певний вплив і на склад шведського парламенту: 44% депутатів риксдагу — жінки. Цей показник на 16% вищий, ніж у парламенті будь-якої іншої країни Європейського Союзу.

Батківська квота

У 1974 році Швеція стала першою у світі країною, де була введена відпустка по догляду за дитиною, яку можуть взяти обидва батьки

1995 року з’явилася спеціальна «батьківська квота»: якщо батько вирішував не брати ці відпускні дні, вони просто згоряли. З 2016 року вона складає 90 днів, стільки ж належить матері дитини. 300 днів відпустки, що залишилися, батьки можуть поділити порівну. Не дивно, що за такого розкладу на вулицях шведських міст можна зустріти безліч чоловіків з візками, двома і навіть трьома дітьми.

Як батьки ділять виховання дітей, вони розподіляють і домашні обов’язки. Чудово, що, знову ж таки завдяки шведським винахідникам, на прання, готування, прасування та прибирання сьогодні можна витрачати мінімальний час. Навіть дитина з певного віку запросто впорається з тим, щоб помістити білизну в машину, налаштувати її, а потім вийняти суху і прибрати шафу.

Шанувальники лагома можуть, наприклад, підтримувати традицію фредагсмюсу — затишної п’ятниці. Цього дня шведи всією сім’єю збираються вдома, дивляться кіно та вечеряють разом. Немаловажний і раціон – проста їжа. Серед хітів шведської кулінарії — фрикадельки, риба, картопляні страви та багато іншого. І fica – популярна булочка з корицею.

Близькість до природи, мінімум оцінок та індивідуальні програми у школі

Неабиякою мірою зав’язаний лагом і на принципах екологічного способу життя. Утилізація відходів та непотрібної продукції, сортування сміття, збереження лісів, виховання у молодого покоління почуття відповідальності за екологію країни – це лише деякі методи, що використовуються у Швеції. Країна з менталітетом, який визначає лагом, не може дозволити природі загинути. І це дає свої плоди: згідно з індексом екологічної ефективності за 2018 рік, Швеція — п’ята країна у світі за життєздатністю екосистеми та екологічного здоров’я загалом. Найвідоміша сьогодні екоактивістка Грета Тунберг теж шведка.

лагом в швеції

Говорячи про юну екоактивістку, не можна не згадати шведську освітню систему і те, як вона пов’язана з лагомом.

У шведській школі не прийнято публічно лаяти чи хвалити учнів — навчальні успіхи або їхня відсутність вчителя завжди обговорюють зі своїми підопічними тет-а-тет

Власне, аж до шостого класу, тобто до одинадцяти чи дванадцяти років, оцінок школярам не ставлять.

Вважається, що жорстка система оцінювання негативно впливає на дитячу психіку та сприяє зростанню амбітності, індивідуалізму та непотрібної змагальності. У Швеції шестибальна система — і лише нижча оцінка F може вважатися еквівалентом російської двійки або рідкісного колу. Крім того, Швеція стала першою країною, в якій заборонили тілесні покарання для дітей: хіба ідея прочуханки відповідає принципам лагома?

Проте не варто думати, що у шведських школах панує загальний дух колективізму. Шведські педагоги розробляють індивідуальні програми розвитку для неуспішних учнів чи дітей, які мають проблеми у школі. Крім того, вчителі регулярно спілкуються з дітьми та їхніми батьками поза класом, роблячи все можливе, щоб сприяти доброму психологічному самопочуттю школярів.

Дух лагома, загальної поміркованості, що колись допомагав шведам вижити в суворих умовах, тепер став способом вирощувати дітей у безпечній та доброзичливій обстановці. Змінилася мета лагома, але не сутність шведського національного кредо.

Лагом – це не лише лагом

Такий невеликий соціально-політичний екскурс показує, що лагом — це не просто звичка вимикати воду, доки чистиш зуби, як запевняють проект IKEA та журнал Vogue; це досить хитре калібрування інтересів усередині спільноти, що відображається у певній соціальній організації. Без громадських та економічних інститутів, націлених на досягнення рівності та економічної та політичної демократії, лагом перетворюється на звичайну модну пошесть, яка незабаром замінить якийсь інший тренд, наприклад, gezelligheid — голландський термін для відчуття спільності та комфорту в присутності друзів та близьких.

Звичайно, в самому факті раціонального споживання немає нічого поганого — боротьбу із забрудненням навколишнього середовища та виснаженням природних ресурсів можна і потрібно починати з себе (популярний принцип reduce, reuse and recycle для того й сформульований). Інша річ, що мода на лагому подається зараз просто як питання індивідуальних переваг, що суперечить колективістському виміру цієї етики та її вбудованості в егалітарні соціальні інститути.

Коли чергова скандинавська традиція подається як свіжий тренд, то за цим часто ховається звична для англомовних країн утилітарна погоня за індивідуальним щастям. Тексти та відео на кшталт «чому скандинави живуть щасливіше» перетворилися на окремий жанр медіа, але зрозуміло ж, що в системі ринкового фундаменталізму та радикального індивідуалізму жодні вовняні шкарпетки та відмова від третього пива індекс щастя — ні твого, ні спільного не збільшать. Втім, заощаджувати воду і справді потрібно — і не лише в ім’я лагома.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button