Технології

Місто майбутнього The Line (Лінйне місто)

Лінійне місто The Line завдовжки 170 кілометрів можна сміливо назвати одним із найамбітніших архітектурних проектів сучасності. За невеликих розмірів це нове місто розраховане на 9 млн. жителів, а його бюджет оцінюється майже в трильйон доларів. Яким передбачається влаштування цього міста, і на якій стадії зараз будівельні роботи? У чому особливості його транспортної інфраструктури? Яку роль у The Line гратиме система штучного інтелекту? Чому думки про проект в архітектурному співтоваристві розділилися і хтось вважає його архітектурою майбутнього, а хтось нереалізованою утопією? Про це читайте у нашій статті…

Лінійне місто – альтернатива традиційним містам

Лінійне місто – альтернатива традиційним містам

Лінійне місто The Line планується звести в Саудівській Аравії в провінції Табук неподалік Червоного моря. На презентації, що відбулася у липні цього року, спадковий принц Мохаммед бін Салман сказав наступне: “Приступивши до будівництва, ми поклали на себе зобов’язання реалізувати цивілізаційну революцію, яка ставить людей на перше місце завдяки кардинальним змінам у плануванні міських територій”.

Справді, The Line є альтернативою традиційним містам з їхньою мережею доріг, що розходяться з центральної точки. У новому лінійному місті буде один надземний рівень та два підземні. Перший призначений для пішоходів, вся інфраструктура та транспортна мережа розташується під землею. Міський простір спланований таким чином, що всі необхідні послуги перебувають у пішій доступності. А подорож від однієї крайньої точки міста до іншої високошвидкісною залізницею займе не більше 20 хвилин. Конструктивно лінійне місто The Line є дві будівлі-стіни з дзеркальною поверхнею висотою 500 м і довжиною 170 км. Ширина простору між стінами лише 200 м, у ньому багато живих рослин, а стіни з’єднані безліччю пішохідних мостів. У процесі експлуатації система штучного інтелекту стежитиме за всіма процесами, що відбуваються у місті, та аналізуватиме, як можна покращити повсякденне життя громадян. На презентації також було сказано, що лінійне місто повністю харчуватиметься за рахунок відновлюваних джерел енергії, а його вуглецевий слід дорівнюватиме нулю.

Наразі тривають земляні роботи, а запланований термін здачі першого етапу проекту – 2030 рік. Безпосереднього автора проекту урядом Саудівської Аравії офіційно не названо. За найпоширенішою неофіційною версією авторство належить американській студії Morphosis.

Концепція. В чому суть лінійного міста

Місто майбутнього The Line

The Line планується, як один із регіонів території під назвою NEOM. Ще в планах у авторів побудувати там гірське місто TROJENA і місто OXAGON — «шлях до чистої інноваційної промисловості», так написано на сайті проекту.

Проект NEOM є частиною проекту “Бачення-2030”, який саудівський принц Мохаммед бін Салман розробив для модернізації економіки та диверсифікації у бік від нафти.

пілземний швидкісний транспорт

The Line позиціонують як радикальну альтернативу традиційним містам, які зазвичай розростаються від центру до периферії.

Запускаючи The Line, ми взяли на себе зобов’язання зробити революцію в цивілізації. Мета – планувати міське середовище так, щоб на першому місці стояла людина», – заявив принц.

Проекти вертикальних багаторівневих міських спільнот кидають виклик традиційним плоским містам. Такі моделі зберігають природу і дозволяють людям жити за найкращих умов», — продовжує він.

Конструкція та архітектура міста

Проект складається із двох споруд, схожих на стіни. Між ними знаходиться відкритий майданчик.

Якщо The Line збудують, то він стане найдовшим у світі та 12-м у рейтингу найвищих будівель світу. Усередині комплексу будівлі поєднуються один з одним мостами. Дзеркальні фасади відбивають парки всередині міста, а зовні – пустелю, море та гори.

Дерева та чагарники висадять у внутрішніх парках, на дахах та стінах обох будівель.

Комплекс продумують так, щоб необхідні для життя об’єкти — школи, лікарні, магазини за п’ять хвилин ходьби від квартири. У центрі міста на висоті 300 метрів збудують футбольний стадіон.

Уряд Саудівської Аравії говорить, що The Line повністю харчуватиметься від поновлюваних джерел енергії. Усередині будинків будуть розміщені вертикальні ферми для вирощування фруктів та овочів. Проект розробили як стійку альтернативу традиційним містам.

Інфраструктура

У комплексі зможуть жити 9 млн. людей. Інфраструктура включає житлові, торговельні та розважальні зони, школи, парки та бізнес-центри.

По всій довжині хмарочосів проходитиме залізниця. З одного кінця до іншого можна буде дістатися за 20 хвилин. The Line не буде автомобільних доріг. Передбачається, що мешканці пересуватимуться комплексом на електросамокатах. Як працюватимуть служби екстреної допомоги та логістика до магазинів, представники проекту не уточнюють. Ще у комплексі хочуть збудувати власний порт.

Критика проекту

За рахунок усіх перелічених деталей The Line позиціонується урядом Саудівської Аравії як “архітектура майбутнього”. Хоча далеко не всі згодні з таким формулюванням. Багато хто наголошує, як мінімум, на вторинності ідеї лінійного міста – подібний проект вже був представлений у 1965 році. За задумом американських архітекторів Майкла Грейвса та Пітера Ейземана структура мала з’єднати Вашингтон зі східним узбережжям Бостона.

“Це не архітектура майбутнього, а науково-фантастична мішанина з експериментальних проектів XX століття. За цим проектом стоїть сліпа віра у можливості технологій вирішувати проблеми людства”, – заявив один із головних критиків проекту, архітектор та історик Еліягу Келлер. Скепсис у нього викликає і тезу про нульовий вуглецевий слід The Line, і Келлер пропонує порахувати цей слід від зведення такого міста в пустелі. Більше того, він вважає, що зусилля щодо вирішення кліматичних проблем мають бути спрямовані на покращення існуючих міст, а не на будівництво нових

Як би там не було, і прихильники та критики проекту лінійного міста The Line солідарні в одному – ми спостерігаємо один із найцікавіших архітектурних експериментів сучасності.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button