Право

Обмеження прав та свобод призовників в Україні

Останнім часом в Україні почастішали факти порушення конституційних прав і свобод осіб, які підлягають заклику на строкову військову службу, так і не підлягають.

У засобах масової інформації неодноразово вказувалося, що в деяких областях України, особливо західних, найчастіше був примус з боку посадових осіб військкоматів до прибуття вищевказаних осіб для проходження медичної комісії. Обмеження права на вільне переміщення призовників, зокрема незаконне утримання їх у приміщеннях військкоматів у наручниках до моменту роботи медичної комісії, примусове відправлення призовників до місця військової служби після визнання їх придатними комісією до стройової служби. Зокрема, придатними до стройової служби визнавалися особи, які були до цього звільнені відповідно до законодавства від призову на строкову військову службу, яким раніше надавалася відстрочка від призову, а також направлені на альтернативну службу.

Розглянемо як вести себе вищевказаним особам у подібних ситуаціях, як не допустити порушення своїх права і свободи, і які дії необхідно здійснити для їх відновлення.

Якщо Ви особа призовного віку, Вас зупинили на вулиці співробітники військкомату, пред’явивши документи, що підтверджують їх повноваження, вручили належним чином оформлену повістку в якій зазначена дата та час для прибуття у військкомат, Ваші ідентифікаційні дані та Ви розписалися на її отримання, то зобов’язані військкомат у вказаний час, але не обов’язково у супроводі посадових осіб військкомату та під час її вручення. Привід осіб допризовного віку та призовного віку мають право здійснювати працівники військкомату у разі злісного ухилення від призову разом із працівниками правоохоронних органів за мотивованою ухвалою досудового розслідування або суду за наявності відкритого кримінального провадження у справі.

В наявності явне порушення принципу ст.12 Кримінально-процесуального кодексу України, згідно з якою під час кримінального провадження ніхто не може утримуватися під вартою, бути затриманим або обмеженим у праві на вільне пересування в інший спосіб через підозру чи звинувачення у вчиненні кримінального правопорушення, інакше як на підставах та у порядку, передбаченому цим кодексом.

Про затримання призовника, обмеження його права на вільне переміщення, а також про місце його перебування, співробітники військкомату повинні негайно повідомити його близьких родичів, членів сім’ї на вибір цієї особи в усному порядку за телефоном або іншим способом.

У цей період родичі затриманого або обмеженого у свободі переміщення призовника, на свій вибір або вибір призовника можуть найняти йому адвоката для захисту його порушених прав.

Затримання призовника, взяття його під варту або обмеження у праві на вільне пересування іншим способом під час кримінального провадження, а тим більше до порушення кримінальної справи за ст.336 Кримінального кодексу України (ухилення від призову з мобілізації), яке здійснюється за відсутності підстав або порушенням порядку, передбаченого кримінально-процесуальним законодавством, спричиняє відповідальність, передбачену ст.146 Кримінального кодексу України (незаконне позбавлення волі або викрадення людини).

Призовник, як потерпілий або його родичі в порядку ст.55, 56 Кримінально-процесуального кодексу України, мають право звернутися з письмовою заявою до правоохоронних органів за фактом вищевказаного кримінального правопорушення, а також на негайне прийняття та реєстрацію цієї заяви про кримінальне правопорушення та визнання призовника потерпілим. Призовник, який заявив про скоєння злочину, його представники мають право на отримання від органу, якому направлено заяву, документа, що підтверджує його прийом та реєстрацію, а також на ознайомлення з матеріалами досудового та судового розслідування.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button