ВідпочинокПарки Києва

Парк «Нивки» один з найбільших в Києві

Бувають моменти, коли думаєш, що вже обійшов усі місця улюбленого міста, а потім раптом проїжджаєш машиною і виявляєш величезний гарний парк. Так ми відкрили для себе ще одне гарне місце для прогулянок під назвою парк «Нивки».

Парк «Нивки» – це легендарне місце з великою історією. Зараз вважається, що парк складається з двох частин – західної та східної, які умовно поділяють залізничні колії та річка Сирець. Але за часів СРСР – це були 2 абсолютно різні парки, з різними назвами та значеннями.

Східна частина, у ХІХ столітті, належала київському генерал-губернатору Іларіону Васильчикову, де він збудував для себе чудовий двоповерховий особняк. Після його смерті ця територія перейшла у володіння Свято-Троїцького монастиря, а пізніше націоналізована київським партійним керівництвом, яке приховало цю територію від людей за високим парканом. Тільки в 1962 році, парк став міською пам’яткою, а через 10 років його визнали пам’ятником садово-паркового мистецтва і почали потихеньку облагороджувати.

Західна частина, в середині ХХ століття, носила горду назву «Ленінський комсомол». Тут розташовувався концертний майданчик, на якому на початку своєї кар’єри виступав Анатолій Кашпіровський.

Цей парк для мене прекрасний тим, що тут багато лісових стежок, ставків та озер, на яких влітку можна покататися на катамарані, різний ландшафт (садові та лугові рослини) і, звичайно ж, величезна територія – загальна площа становить 44,9 га. У парку навіть є свій «Зелений театр», де свого часу був відкритий літній кінотеатр і концертний майданчик. Також є атракціони для дітей, правда, всі вони радянські і виглядають не дуже надійними, тир, батути, а влітку тут часто збираються компанії посмажити шашлики.

Історія парку Нивки у Києві

На місці сучасного парку лісопосадки були й у дореволюційні часи. Тоді цю місцевість називали “Васильчиківською дачею”, оскільки тут знаходилася дача київського генерал-губернатора Іларіона Васильчикова. Територія тієї “дачі” становила 55 десятин землі з лісом, ставками, городом, садами та угіддями. Знаходилася посеред парку і двоповерхова садиба, яка після смерті губернатора була передана його вдовою Свято-Троїцькому монастирю.

У 1930-х роках місцевість була помічена партійною владою, і територію обгородили парканом, переробивши всі володіння під спеціальну дачу вищого партійного керівництва Києва. До речі, у цьому районі у першій половині XX століття загалом жили різного роду чиновники у приватних будинках. Житловий масив був збудований значно пізніше.

Парк був розділений на дві частини. Першу створили у 1954 році. Рішенням Жовтневої адміністрації (стара назва Святошинського району) було організовано парк ім. Ленінського комсомолу. Тут з’явилися штучні водоймища, концертний зал “Юність”, а у 1970-ті навіть додали “Зелений театр”. На цій же території у 1961 р. відкрили пам’ятник комсомольцям 1920-х років. Другий парк відкрили в 1972, рішенням Держкомітету УРСР з охорони природи. Парк було відкрито з урахуванням насаджень 1950-х років.

Згаданий паркан у 1962 році прибрали. Тоді ж дачу передали місту, а парк перейменували в ньому. XXII з’їзду КПРС. У 1972 ж, крім відкриття однієї з частин парку, йому надали статус пам’ятника садово-паркового мистецтва та перейменували на “Комсомольський парк”.

Уже во времена независимости, в 1991 году, товарищество “Парк Нивки” взяло парк Ленинского комсомола в аренду на 25 лет, и объединило два разных парка. С тех пор парк Нивки определяется как единая территория, но он все еще разделен железнодорожным путем и рекой Сырец на две части, восточную и западную.

Чим цікавий парк Нивки

Сьогодні парк Нивки – це природне місце відпочинку киян. Тут збирається багато людей, і вони можуть помилуватися кількома озерами, що розташовані на території, а також численними деревами. Парк є досить великою лісопосадкою з прогулянковими доріжками. На території можна погуляти, так і відпочити.

Є тут і розваги. Наприклад, на деяких ставках працює оренда катамаранів. Поруч із парком організований бізнес. Поруч можна знайти заклади громадського харчування та готелі. На вході є туалет.

На території зеленої зони є невеликий майданчик для катання на скейтборді. Можна побачити і згадану урядову дачу. У різний час її називали і хрущовською, і на прізвища інших мешканців, включаючи Любченка, Кагановича та Коротченка. Навколо дачі навіть ходять легенди, а відома вона ще й тим, що Панас Любченко застрелив тут свою дружину та самого себе.

Нині ж партійні дачі порожні. Головний корпус у приватній власності, і тут навіть починали робити ремонт, але так і не закінчили. Підсобні приміщення перероблені під ресторан і для інших потреб.

Два радянські пам’ятки на території парку було знищено активістами 27 травня 2015 року. На місці пам’ятника Коротченку, активісти та ветерани вже у 2019 році поставили меморіал на честь мешканців Шевченківського району, які загинули під час російсько-української війни. А ще у 2012 році, з ініціативи посольства Казахстану, у парку було встановлено пам’ятник співаку-акину Жамбилу Жабаєву.

Природа та ландшафт парка

Східна частина парку має горбистий рельєф, тут є кілька ставків загальною площею 2га. Ландшафт можна поділити на 4 групи: луговий (поряд із ставками), регулярний (біля входу до парку), садовий (там де був плодовий сад) та лісовий (основний тип насаджень).

Ця частина парку молодша, оскільки була відкрита у 1960-х роках. Тут є кілька штучних водойм загальною площею 3га, парк атракціонів, дитячі майданчики та музей циркового мистецтва.

Також тут росте дуже велика кількість, для території таких розмірів, видів чагарнику та дерев — близько 70. Ви можете побачити тут березу, дуб, клен, ясен, тую та безліч їхніх підвидів. Невелику частину насаджень становлять яблуня, слива, абрикос та шовковиця. Чагарник представлений барбарисом, бузком, калиною та карликовою ялиною.

Де знаходиться парк Нивки у Києві та як до нього дістатися

Парк Нивки розташований у Шевченківському районі Києва, в однойменному житловому масиві Нивки. Адреса парку – проспект Перемоги, 65 та 82Б. Найзручніше дістатися до парку на метро. Прямо на входах у парк знаходяться станції “Нивки” та “Берестейська”. Можна доїхати також автобусом 306, тролейбусами 5, 7, 92Н, 93Н, 94Н, маршрутками 189, 228, 417, 455, 465, 517, 518, 575. Біля парку з боку проспекту є і парковка.

Відгуки про парк

Чимало відгуків кияни та гості міста залишили про парк на сервісі Google. Середній рейтинг відугів про парк на рівні 3,9. Ми відібрали найбільш типові та об’єктивні.

Парк великий, подекуди красивий, але основна частина – просто ліс! Це дуже дивно виглядає, коли в одному місці красиво та облагороджено, а за 50 метрів не видно слідів людини. Але в парку є багато прикольних місць. Але в основному парк виглядає дико і недоглянуто – не думаю, що у цей парк є сенс їхати з іншої частини міста та витрачати час.

Отличный парк с вековыми деревьями и красивым ландшафтом. Очень жаль, что все так запущено… Ничего не делается в нем, все рушится(((

Гарний парк Нивки! Озера чисті, доглянуті! Багато качок! Красиві казкові персонажі вирізьблені з дерева прикрашають парк!

Трохи брудний, але вже набагато чистіше ніж кілька років тому, є кілька озер (можна погодувати качечок)))

Чудове місце для дозвілля. Дуже порадував парк своїми дерев’яними скульптурами і іноді з’являються нові творіння. Дуже зручне місце розташування прямо біля метро.

Парк Нивки начебто переносить в інший час.
Велика територія, гарні вікові дуби, озера, джерела, де можна набрати води. На одному із озер є катамарани. У теплу пору працює невелике кафе. Прогулюючись алеями, можна побачити колишню дачу Хрущова. Будівля потребує реставрації, однак у ній відчувається колорит своєї доби. У парку є багато крутих сходів, але їх потрібно ремонтувати. Незважаючи на деякі нюанси, дуже гарний та романтичний парк!

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button