Природа і екологія

«Не чіпай пташку!», або що робити, якщо знайшли дику тварину

Весна – час малюків. Природа прокидається, пташенята вилуплюються, їжака народжуються, зайченята зустрічаються. І що робити, якщо під час звичайної прогулянки вам якраз і зустрілося маленьке дике звірятко? Разом з Оленою Бузинською, співзасновницею Притулок для птахів та дрібних тварин “Місячна Долина”, з’ясовуємо, кого і як рятувати, а повз кого – проходити і не чіпати.

Головне, що треба запам’ятати – не всім звіриним малюкам потрібна допомога людини!

У будь-якого малюка є батьки і найчастіше вони десь поруч. Навчають його, звуть і готові прийти на допомогу. Тому, перш ніж брати звірятка на руки – відійдіть подалі і поспостерігайте за ним. Чи не 10 хвилин, а значно довше. Отже, запасіться терпінням.

Якщо ж за цей час батьки не з’явилися — ваша допомога таки стане в нагоді.

У яких випадках допомога малюкові потрібна?

  • Якщо сліпенька дитинча, ще не розплющив очі. Таких потрібно забирати одразу, адже вони не можуть подбати про себе і дуже швидко стають слабкими від переохолодження.
  • Якщо на малюку є видимі ушкодження: рани, очі, що запливли, ознаки переломів
  • Якщо він слабкий і не виявляє активності
  • Якщо батьки не з’являються тривалий час
  • Якщо малюк знаходиться в небезпечному місці: біля дороги, поряд з бездомними собаками або кішками, біля будівництва

Якщо звірятку потрібна медична допомога

Акуратно візьміть його і, якнайшвидше, доставте у вет.клініку для огляду. Вирощування та догляд дикої тварини займе багато часу та сил, вам потрібно бути до цього готовими. Обов’язково отримайте консультацію фахівця з правильного догляду та харчування, ваші уявлення про те, що потрібно малюку можуть дуже відрізнятися від реальності.

Важливий момент. Після вигодовування малюкові потрібно буде створити умови для адаптації і лише після цього випускати на волю! Тварини, птахи, які вигодовані людиною: не можуть самостійно адаптуватися і просто загинуть у перші ж дні в дикій природі. Вони не вміють добувати собі їжу, дбати про себе, остерігатися природних ворогів. Тому період адаптації під наглядом фахівців потрібний.

що робити, якщо знайшли дику тварину

Якщо дитятко не поранено, проявляє активність, але знаходиться в небезпечному місці — потрібно його акуратно перенести в безпечне.

Що підійде? Сквер, парк, зарості. Головна умова – щоб це було недалеко від того місця, де ви знайшли малюка. Це важливо, щоб батьки змогли знайти його. Брати потрібно його через тканину і намагатися зробити все якнайшвидше, щоб на малюку залишилося менше вашого запаху. І, не забувайте, навіть дитята дикої тварини може бути носієм різних захворювань і вкусити вас.

На окрему увагу заслуговую злітки

Це молоденькі пташенята, які тільки вчаться літати. Самостійно літати, знаходити корм і дбати про себе вони поки що не вміють. Але часто їх вважають за пташенят, які випали з гнізда, і намагаються врятувати. На жаль, у 9 випадків з 10 ця допомога виявляється згубною для злітка.

Але є виняток: якщо ви побачили маленького голуба чи стрижа – допомога їм необхідна завжди!

Злітки решти птахів вимагають спостереження і, найчастіше не потребують нашої допомоги. Якщо у злітка немає видимих ​​каліцтв і пошкоджень, якщо не обвисають крила, якщо він активний, а неподалік ви бачите дорослих особин, що літають, – не чіпайте малюка.

Якщо ж батьків не видно і малюк довгий час залишається один, він поранений чи млявий — треба показати ветеринару. Злітки можуть бути комахоїдними, зерноїдними, всеїдними, хижаками — сказати, до якого виду належить пташеня, може лише фахівець. Це важливо, щоб розуміти який потрібно скласти йому раціон.

Забираючи пташеня, важливо розуміти, велика ймовірність того, що птицю повернути в дику природу вже не вдасться. І він може залишитися вашим домашнім вихованцем, або потрібно буде шукати притулок для диких птахів.

А що робити, коли знайшли на землі гніздо?

Швидше за все, воно виявилося скинутим через порив вітру або зламану гілку. Якщо в гнізді є яйця, вам знадобиться знайти інкубатор і людей, які мають досвід виведення пташенят. Те саме стосується, якщо в скинутому гнізді є пташенята — необхідно визначити їхній вид, спосіб і частоту харчування, звернутися до притулку для птахів або почати вирощувати самостійно. На жаль, такі рятувальні операції дуже рідко призводять до успіху.

Крім малюка ви можете виявити поранену або хвору дорослу тварину, птицю. Акуратно візьміть тварину через тканину та помістіть, найкраще, у картонну коробку чи сумку. Будьте обережні, тварина постарайтеся зафіксувати, щоб вона не вистрибнула, не випала, але і щоб не зробити їй боляче. І бігом до ветеринара!

Якщо ви знайшли велику дику птицю або дику тварину, може бути небезпечно самому намагатися їй допомогти. Краще звернутися за порадою та допомогою до професіоналів, наприклад, Команді порятунку тварин. В інших областях досить часто допомагає МНС.

Безумовно, найкраще, що може зробити людина, — це не втручатися у дику природу.

Але якщо зірки так стали, що ви побачили тварину, яка потребує вашої допомоги, допоможіть їй. Дайте шанс.

Головне: чітко визначте, чи справді потрібна ваша допомога.

Якщо ні — просто пройдіть повз.

Дайте природі бути!

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button