Природа і екологія

Топінг (обрізка) здорових дерев. Чи потрібна вона?

топінг дерев – як варварська обрізка

Почнем з того, що у Facebook вже далеко не вперше були опубліковані фотографії понівечених таким обрізанням дерев на вулицях одного з міст України. В котрий раз мешканці міста жалілись на жахливий апокаліптичний пейзаж наслідків такої масової обрізки дерев.

Так що ж таке топінг. Топінг – це практика марного і бездумного видалення або обрізання більшості гілок, коли від дерева залишається лише кілька метрів голого стовбура без натяку на сучки, не кажучи вже про гілки. Мода на цей фасон стрижки прийшла з Америки років десять тому і стала практикуватися по всім пострадянським країнам як дуже хороший метод догляду за деревами. Існує поширена думка, що проведення процедури топінгу допомагає рослинам, але насправді це найгірше, що може статися з ними. Це найшкідливіший метод можливої обрізки, впевнені науковці-біологи: «Після такої обробки у деревах заводяться бактерії та гриби, у результаті ще молоді в’язи та інші дерева середнього віку гинуть на самому початку свого життя. І немає нічого дивного в тому, що за будь-якої негоди від них відвалюються гілки, адже дерева після подібної процедури стають слабкими та хворими. Для того, щоб вирішити проблему спотворення та псування дерев, потрібно поміняти ставлення міських озеленювачів до цього питання».

Шкідливий топінг та його наслідки

Повертаючись до винахідників радикальної стрижки — американців, зазначимо, що завдяки масовим протестам з боку екологів вони з цим топінгом стали обережнішими. І справа навіть не в пікетах «зелених», скільки у фінансах, до яких у них, як відомо, ставлення трепетне. Американці сформулювали кілька пунктів, які пояснюють, чому не можна топінгувати дерева. Досвід показав, що за допомогою топінгу неможливо зберегти дерево, тому що воно не знайде в собі сил відновитися і помре раніше.

Інший негативний аспект полягає в тому, що незабаром «гілки» гілки потрібно буде обрізати, тому що нові пагони прикріплені до стовбура недостатньо міцно і при сильному вітрі легко ламаються. Кожне нове обрізання – це великі гроші. До вищесказаного слід додати і те, що після топінгу дерево починає швидко гнити і навіть при мінімальній парусності крони легко може прийняти горизонтальне положення, з усіма наслідками.

Не забули американські екологи в одному з пунктів наголосити, дослівно: «Вигляд топпінгованого дерева є образливим для багатьох людей. Воно втрачає свій природний вигляд і перетворюється на інваліда з ампутованими кінцівками». І насамкінець: «Знищувати за годину дерево, яке набирало сили і краси десятиліттями, можуть робити тільки жорстокі люди».

До речі, слід зазначити, у багатьох країнах Євросоюзу, на який ми так рівняємося, топінг заборонений, тому що вважається варварським методом. У самій Америці тепер щоб зробити дереву топінг, потрібно довести що дерево сухе, і вкрай потребує такої обрізки, яка можливо реанімує його. Доводити ініціаторам обрізки у необхідності у топінгу для дерева в американських містах, потрібно не лише міським інспекторам із озеленення, а й усім мешканцям найближчих будівель та житлових будинків, яких зобов’язані попередити про свої наміри за кілька днів. Якщо ж немає жодних підстав, дерево здорове, не сухе, жодного дозволу ніхто ніколи не отримає. За самовільне обрізання в Америці накладається штраф у кілька тисяч доларів.

Навмисним формуванням та наданням кронам дерев форм карликової кулі, у містах Америки ніхто категорично не займається.

Обрізка за правилами. Приклад міста Кропивницький

Схоже, найближчим часом у Кропивницькому однією причиною для пікетів активістів стане менше. Поліція нарешті займеться своїми безпосередніми обов’язками, а місто стане набагато зеленішим. Відбулося засідання робочої групи, на якому було визначено правила обрізання дерев у місті. Нагадаємо, що на попереднє засідання, було представлено два варіанти подібних правил, однак на загальну думку так і не дійшли, і каменем спотикання були правила обрізання пірамідальних і так званих пухових тополь. За минулий час з урахуванням українського законодавства, наукових рекомендацій фахівців, досвіду зарубіжних країн розробили 21 пункт єдиного варіанта правил обрізання дерев у Кропивницькому, який було представлено на розгляд членів робочої групи.

Отже, нарешті заборонили проводити топінг – обрізання дерев, що омолоджує, коли за один раз дерево перетворюється буквально на стовп. Згідно з новими правилами, за рік дозволено обрізати не більше 30% крони, тому що при втраті 50% своїх гілок дерево вважається пошкодженим і може загинути, а такі дії спричиняють адміністративну відповідальність.

Зафарбовування спилок

Ще один пункт, про який відомо всім, у кого є дачні ділянки або приватні будинки, – всі спилки діаметром більше 2 см (як монетка в 25 копійок) неодмінно повинні відразу ж зафарбовуватись фарбою, інакше дереву загрожують грибкові хвороби і зрештою – загибель . Окремо зазначено, як правильно обрізати гілки, під яким кутом, на якій відстані від ствола дерева, категорично забороняється коротити гілки, залишаючи сучки.

Чому цього досі не робили «фахівці», які займаються обрізанням, нікому невідомо, адже все це можна прочитати у будь-якій книжці садівництва. Для декоративних дерев ці правила від передбачених для плодових практично не відрізняються.

Підвищення крони

Визначено такі поняття, як підвищення крони, – коли обрізаються нижні гілки, що заважають пішоходам або транспорту, зниження крони – коли зрізаються верхівки дерев або бічні гілки, що зачіпають лінії електропередачі, проріджування крони – коли забирається частина гілок для відновлення інсоляції житлових будинків, тобто зменшення затіненості.

Крім цього, відповідні служби повинні щорічно, навесні проводити обрізання молодої порослі, що утворюється на місці обрізки. У нас це чомусь не робиться, і дуже багато дерев, обрізаних «під стовп». Також окремо визначено правила обрізання пірамідальних та «пухових» тополь.

Щоб потрібно заборонити

Забороняється проводити будь-які дії з деревами, на яких є гнізда птахів, а також житла білок, кажанів та інших тварин. Також категорично забороняється проводити обрізку дерев з метою формування крони в природних або штучно створених лісопаркових та паркових зонах.

Ще кілька пунктів цих правил визначають не лише терміни, коли можна проводити обрізку дерев (весна – до початку руху соку та осінь – після закінчення листопада), але навіть погодні умови – не можна проводити даний вид робіт за мінусової температури або під час опадів (дощ, сніг ). Крім того, є роз’яснення, які інструменти можна використовувати під час обрізання дерев.

Головне правило – потрібен сучасний кваліфікваний фахівець!

Ну а найголовніший пункт Правил говорить, що керувати цим процесом повинен кваліфікований фахівець з документально підтвердженим утворенням відповідного профілю. І якщо до всіх зазначених вище пунктів питань практично немає, тому що про все це неодноразово писалося і йшлося і в ЗМІ, і в соцмережах, то наявність необхідної кількості професіоналів викликає великі сумніви, як турбує і те, чи дотримуватимуться певних запропонованих документів правил і норми фірми, які будують свій бізнес саме на обрізанні дерев.

20 лютого планується засідання робочої групи з метою затвердження цих правил як методичних рекомендацій для всіх підприємств, які виконують відповідну роботу, а також для всіх кропив’ян. Далі документ має бути затверджений виконкомом Міської ради Кропивницької. Ось тільки швидше б все це просувалося, тому що ось-ось настане найкращий час для весняної обрізки дерев.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button