Релігія

Ванга. Вся правда про “пророцтва ясновидячої”

Документальний фільм «Уся правда про Вангу», «Ванга. Тільки Росія врятується», «Ванга. Людина і феномен», «Пророцтво», 12-серійна документальна епопея під назвою «Справжня Ванга» та ще десятки та десятки інших фільмів, репортажів та програм — це величезний масив медійних продуктів, які розкручують сьогодні образ ясновидячої баби Ванги, заслуга якої в тому , що вона розмовляла з якимись невидимими істотами, і вони через неї щось передавали. І все це на центральних каналах Росії в прайм-тайм з повторами і дублюванням в інтернеті. У цьому щільному потоці піару безліч публікацій, статей, книг і навіть повномасштабний 12-серійний художній фільм «Вангелія».

Такої колосальної розкрутки і такого грандіозного піару не має на телеканалах жоден герой телепередач, жоден діяч культури або видатний учений. Припускаю, що навіть тик-токерна молодь про бабусю віщунку, яка передбачила майбутнє, знає чи чула не менше, ніж про Ілона Маску, який запускає супутники. Болгарська бабуся давно стала дуже прибутковим медійним проектом.

Ванга як гігантський комерційний проект

Втім, культ баби Ванги та за її життя був гігантським комерційним підприємством. На її Батьківщині у Болгарії кажуть, що «Ванга – це болгарська нафта». Вона дійсно приносила своїм популяризаторам вражаючі доходи. Але найцікавіше, що робили на ній гроші не вульгарні комерсанти, а цілком собі респектабельні держслужбовці радянської доби, та ще й при погонах. Навколо Ванги було створено цілу мережу інформаторів із місцевих таксистів, покоївок, продавців, офіціантів. Вони здебільшого працювали за особливими гостями, так би мовити, з віп-клієнтури.

Радянські кінорежисери, циганські барони, партійна еліта та іноземні гості були буквально приголомшені обізнаністю старенької в їхніх особистих справах, не підозрюючи, що багато з почутого самі ж і розбалакали напередодні послужливого персоналу. Співробітники Болгарського КДБ вигадали дуже розумну схему. Вся ця еліта, повертаючись додому, розносила звістку про чудову бабу Вангу через місцеві ЗМІ або по сарафанному радіо. І нові натовпи шанувальників прямували до її будинку.

За підрахунками помічника Ванги Ангела Манчева, вона принесла до бюджету радянської Болгарії сотні мільйонів доларів. Природно, партійні еліти та спецслужби берегли та розкручували цю курочку, яка приносить золоті яйця. Вони навіть офіційно оформили її на держслужбу. Так-так, у радянській атеїстичній Болгарії, де закривалися храми, де у в’язницях та таборах сиділо більше половини всіх діючих священиків, де серед білого дня під час хресного ходу був по-звірячому вбитий митрополит Борис (Розумов), бабуся віщуна, яка практикувала чаклунство, була оформлена як держслужбовець на зарплаті, яку особисто опікувалося Політбюро Центрального комітету Болгарської комуністичної партії. Партійні пропагандисти чудово знали на що люди ласі, і рясно створювали від імені Ванги пророцтва світового масштабу.

При цьому все оточення Ванги: її рідні, друзі помічники, які були біля неї все життя, впевнено заявляють, що ніколи не чули, як вона говорила про майбутнє світу або пророкувала в глобальному масштабі. Люди, які приїжджали до неї, зверталися здебільшого із суто особистими питаннями. Так що культ баби Ванги, її численні чудеса, приголомшливі пророцтва, таємничий флер навколо неї, як і її ясновидіння і разюча поінформованість у біографіях клієнтів – це багато в чому продукт безбожної влади, якого пізніше прилипли фейки та інших областей.

Початок  культу Ванги

Спочатку цей культ був створений у надрах КДБ Болгарії з очевидною метою збагачення партійних бонз. І вони непогано на цьому заробили. Трохи згодом, у 90-ті роки, численні пророцтва Ванги становили вже вульгарні політтехнологи для кар’єрного зростання, як і окультисти надання солідності своїй маячні. Саме на той час відносяться всі ці нібито одкровення Ванги про глобальне потепління, зміну полюсів, планету Нібіру та контакти з інопланетянами. Ну а в наш час байки від її імені рясно складають вже професійні сценаристи та телепродюсери. З їхньої легкої руки на блакитному оці вона передбачає загибель підводки «Курськ» і навіть передбачає наступ пандемії. Тобто сьогоднішній культ баби Ванги – це такий чарівний мішок, з якого дістають все, що завгодно: хто прибуток, хто політику, хто рейтинги. Головне, що “people” хаває.

В чому небезпека болгарської ворожки?

Але було б неправильно вважати, що випадок із Вангою – це лише яскравий приклад шарлатанства, псевдонаукового світогляду чи комерційного культу. Якби це було так… Це було б пів біди. Цією історією могли б займатися професійні сектознавці, психологи чи правозахисники. Проте феномен Ванги має й іншу основу, небезпека якої бачить лише духовний досвід Православної Церкви.

Справа в тому, що очевидці всіх цих так званих «дарів» болгарської ворожки залишили нам багато свідчень про те, з чого це почалося і як потім розвивалося. І ось тут, треба вам сказати, криється вже страшніша реальність.

Навколо Ванги справді був створений цілий корпус чудес і пророцтв, більшість з яких ніякого відношення до неї не мають, але, водночас, вона є більш складною, ніж звичайний шахрай чи авантюрист. Коли читаєш про духовні практики цієї жінки стає по-справжньому страшно як за неї, так і за її послідовників. У тридцятирічному віці їй є якийсь «таємничий вершник», після чого напади, афекти, стани трансу, головний біль, страхові неврози та пароксизми не залишають її протягом усього життя. Саме в цих станах, що мучили її, вона й вимовляє свої «геніальні» поради, наприклад про те, що якщо людина страждає панічними атаками треба зарізати півня, вийняти серце і покласти його в пляшку з вином, а потім все це з’їсти і випити.

Ванга як слухняна лялька в руках темних сил

Цікаво, що за такого явного чаклунства, деякі таємничі духи вселяють Ванзі щоб вона оточила себе православними іконами. Зверніть увагу, вона постійно фотографується на тлі хрестів, ікон та християнських зображень. Це був безпомилковий «рекламний хід» з боку духів, враховуючи, що шанувальники Ванги — всі хрещені люди. Духи навіть наказують їй збудувати щось на кшталт православного храму. І разом з цим вони вчать її про втілення душі після смерті або про те, що Христос ніколи не перебував на землі в людському тілі, був безтілесним духом. Тобто, по суті, Ванга і християнкою не була, відкидаючи як мінімум два основоположні догми – догмат про Боговтілення Сина Божого і про посмертну долю людської душі.

Всі свої релігійні уявлення Ванга отримувала від якихось таємничих сутностей, яких страшно і болісно страждала. Її прихильниця Величко Ангелова визначає, як деякі невидимі сили змушували її то одягатися, то роздягатися, то змітати вночі павутину зі стіни. Раптом блідіючи і впадаючи у стан трансу, Ванга то говорить не своїм голосом, то гарчить як собака, то погрожує переламати оточуючим кістки.

Щоразу після такого трансу вона жахливо погано почувається, скаржиться, що її залишають сили, перебуває у стані найсильніших депресій. Змучена діям цих духів, вона якось вирішує їх не послухатися. В результаті якась невидима сила зіштовхує її зі сходів, і вона ламає ногу. Ну, просто, як у фільмах жахів про одержимих бісами бідолаха.

З того часу Ванга стає слухняною лялькою в руках цих «маленьких сил» та їхніх «великих начальників», які постійно її оточують. Подивіться на обличчя цієї нещасної старої — скільки болю та страждань у ньому! Подивіться на ікони того самого храму, що був споруджений на її кошти наказом духів. Бліді, виснажені, порожні обличчя, наче випиті якимсь вампіром зсередини. Як сказав один іконописець: це не живопис – це мертвопис. Тому Болгарська Православна церква відкидає цей храм і не здійснює в ньому богослужіння. Він є вже не християнським храмом, а язичницьким капищем з портретом головної відьми на стіні, як і сказав про нього Болгарський митрополит Миколай.

В чому феномен Ванги

Баба Ванга і справді була і залишається феноменом багатошаровим, непростим, заплутаним. Її, як ви зрозуміли, створювали найхитріші сили як з цього світу, так і з того. Болгарські атеїсти, в які заробляли на ній нечувані стани, швидше за все вважали її душевнохворою людиною, з якої вони зробили дуже вигідний проект. Сучасні відьми, окультисти та теософи бачать у ній чергового оракула, провідника волі потойбічних сил. Продюсери центральних телеканалів, що створюють містичні серіали про неї, мабуть, згодовують глядачеві її образ як приклад таємничої пророчиці. З християнської точки зору «феномен» Ванги повністю укладається в класичні рамки дослідів спілкування з занепалими духами – з демонами і демонами.

На мій погляд, причини сьогоднішньої медійної популярності цієї нещасної старенької мало чим відрізняються від тих основ, на яких паразитувала свого часу Болгарська комуністична партія. Тоді образ сліпої чаклунки розкручувався на тлі жахливих репресій на адресу Православної Церкви Болгарії. Вицьковуючи з народу традиційну релігійну освіту, духовну розсудливість і ґрунтовну віру, партійні діячі просто заміняли все це побутовим мракобіссям, окультним сурогатом і якимось псевдонаучним контентом.

Святе місце порожнім не буває

Людина так влаштована, які б атеїстичні експерименти над нею не ставили, з неї неможливо витравити почуття потойбічної реальності, почуття наявності в навколишньому світі і в собі чогось таємничого, якогось іншого початку, іншої природи. “Душа за природою християнка”, говорив древній християнський вчитель Тертуліан. З душі можна вигнати Христа, але змінити її природу неможливо. Вона завжди сумуватиме за тою печтакою, що отримала при народженні. Це можна по-різному називати: «реміністенцією древніх страхів», як кажуть невіруючі вчені, «сумою за втраченим раєм», як кажуть поети або «образом і подобою Божою», як вчить Біблія.

Факт у тому, що коли з життя суспільства чи людини йде Христос – це місце пусто не буває. Такий потужний релігійний інстинкт стає предметом різних паразитів – із світу чи з цього. А найчастіше – одночасно. Заберіть із національної культури, з традиції народу, з його інтелектуального життя Бога — і ви отримаєте бабу Вангу, чаклунів, магів, марафони бажань, різноманітні психологічні коучинги та інші релігійні чи комерційні культи. Бо душа завжди шукатиме щось більше, ніж ситий холодильник.

Тому ще за багато століть до болгарської чаклунки Церква описала ставлення до подібних духовних сурогатів. У книзі Діяння Апостолів у 16-му розділі сказано: «Сталося, що, коли ми йшли в молитовний дім, зустрілася нам одна служниця, одержима духом віщун, яка через пророцтво доставляла великий дохід панам своїм… Павло, знегодувавши, звернувся і сказав духові: «Іменем Ісуса Христа, наказую тобі вийти з неї», і дух вийшов у той самий час». Часи змінюються, а реакції парфумів залишається незмінними. Одного разу до Ванги прийшов митрополит Нафанаїл із частинкою Хреста Господнього мощевиком. З його появою ясновидяча раптово закричала на всю хату: «приберіть це з мого будинку, я не можу бачити і не можу говорити». Отже, шляхом маніпуляцій і пір-кампаній можна, звичайно, притупити інстинкт громадського самозбереження, але Церква ніколи не прийме фокуси подібних духів, у які б овечі шкури вони не вбиралися. Таким є наш вік, його брехня, його правда і наш тест.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button