Здоров'я

Вплив радіації на організм людини. Як захистити себе

Вчені, які вивчають вплив радіації на організм людини та живі організми, по-серйозному занепокоєні її поширенням. Як сказав один із дослідників, сучасне людство купається в океані радіації. Невидимі оку радіоактивні частинки виявляють у ґрунті та повітрі, воді та їжі, дитячих іграшках, натільних прикрасах, будівельних матеріалах, антикварних речах. Найнешкідливіший на перший погляд предмет може виявитися небезпечним для здоров’я. Наш організм також можна назвати невеликою мірою радіоактивним. У тканинах завжди містяться необхідні йому хімічні елементи – калій, рубідій та його ізотопи. У це складно повірити, але щомиті в нас відбуваються тисячі радіоактивних розпадів!

У чому суть радіації

Атомне ядро складається з протонів та нейтронів. Їх компонування в деяких елементів може бути, спрощено кажучи, не зовсім вдалим, через що вони стають нестабільними. Такі ядра мають зайву енергію, якої вони прагнуть позбутися. Зробити це можна такими способами:

 • Викидаються маленькі «шматочки» із двох протонів та двох нейтронів (альфа-розпад).
 • У ядрі протон перетворюється на нейтрон, і навпаки. При цьому викидаються бета-частинки, які є електронами або їх двійниками з протилежним знаком – антиелектрони.
 • Відбувається викид зайвої енергії з ядра як електромагнітної хвилі (гама-розпад).

Крім цього, ядро може випромінювати протони, нейтрони та повністю розвалюватися на шматки. Таким чином, незважаючи на тип і походження, будь-які види радіації є високоенергетичним потоком частинок з величезною швидкістю (десятки і сотні тисяч кілометрів на секунду). Він дуже згубно діє на організм.

Наслідки дії радіації на організм

У нашому організмі безперервно відбуваються два протилежних процеси – загибель і регенерація клітин. У нормальних умовах радіоактивні частинки пошкоджують у молекулах ДНК до 8 тисяч різних сполук за годину, які потім організм самостійно відновлює. Тому медики вважають, що малі дози радіації активізують систему біологічного захисту організму. Але великі – руйнують та вбивають.

Так, променева хвороба починається вже при отриманні 1-2 Зв, коли лікарі фіксують її перший ступінь. І тут необхідні спостереження, регулярні наступні обстеження щодо онкологічних захворювань. Доза 2-4 зв означає вже другий ступінь променевої хвороби, при якій потрібне лікування. Якщо допомога надходить вчасно, смерті не буде. Смертельною вважається доза від 6 Зв, коли навіть після пересадки кісткового мозку вдається врятувати лише 10 частину хворих.

Без дозиметра людина ніколи не зрозуміє, що зазнає впливу небезпечного випромінювання. Спочатку оргнанізм ніяк на це не реагує. Лише через час може з’явитися нудота, починається головний біль, слабкість, піднімається температура. При високих дозах опромінення радіація насамперед впливає на кровотворну систему. У ній майже залишається лімфоцитів, від кількості яких залежить рівень імунітету. Разом з цим зростає кількість хромосомних поломок (дицентриків) у клітинах. У середньому, організм людини не повинен піддаватися опроміненню, доза якого більше 1 млЗв на рік. При опроміненні 17 Зв ймовірність розвитку невиліковного раку наближається до максимального значення.

Докладніше про вплив радіації на організм людини

Ушкодження атомів клітин. Процес впливу радіації на організм називається опроміненням. Це вкрай руйнівна сила, яка трансформує клітини, деформує їх ДНК, призводить до мутацій та генетичних ушкоджень. Деструктивний процес може запустити лише одна частка радіації.

Дію іонізуючого випромінювання фахівці порівнюють зі сніжною грудкою. Вплив радіації на організм людини починається з малого. Потім процес наростає доти, доки не настануть незворотні зміни. На атомарному рівні це відбувається так. Радіоактивні частинки летять із величезною швидкістю, вибиваючи при цьому електрони з атомів. В результаті останні набувають позитивного заряду. «Чорна» справа радіації полягає лише у цьому. Але наслідки таких перетворень є катастрофічними.

шкідливий вплив радіації на організм людини

Вільний електрон та іонізований атом вступають у складні реакції, внаслідок яких утворюються вільні радикали. Наприклад, вода (H2O), що становить 80% маси людини, під впливом радіації розпадається на два радикали – H та OH. Ці патологічно активні частинки вступають у реакції з важливими біологічними сполуками – молекулами ДНК, білків, ферментів, жирів. В результаті в організмі зростає кількість пошкоджених молекул і токсинів, страждає на клітинний обмін. Через деякий час уражені клітини гинуть чи їх функції серйозно порушуються.

Що відбувається з опроміненим організмом. Через пошкодження ДНК та мутації генів клітина не може нормально ділитися. Це найнебезпечніший наслідок радіаційного опромінення. При отриманні великої дози кількість постраждалих клітин настільки велика, що можуть відмовляти органи та системи. Найважче сприймають радіацію тканини, в яких відбувається активний поділ клітин:

 • кістковий мозок
 • легені
 • слизова оболонка шлунка
 • кишечник
 • статеві органи.

Причому навіть слаборадіоактивний предмет за тривалого контакту завдає шкоди організму людини. Так, міною уповільненої дії можуть стати вам улюблений кулон або фотоапаратний об’єктив.

Величезна небезпека впливу радіації на живі організми полягає в тому, що довгий час вона себе не проявляє. «Ворог» проникає через легені, ШКТ, шкіру, а людина навіть не підозрює про це.

Залежно від ступеня та характеру опромінення його результатом стають:

 • гостра променева хвороба;
 • місцеві променеві ураження (опіки);
 • порушення роботи ЦНС;
 • імунні захворювання;
 • злоякісні новоутворення; лейкози;
 • мутації
 • безпліддя;

На жаль, природа не передбачила для людини органів чуття, які могли б подавати йому сигнали про вплив радіації на організм людини при наближенні до її джерела. Захиститися від такої диверсії без завжди присутнього під рукою побутового дозиметра неможливо.

Як саме шкодить та вбиває радіація

Для іонізуючого випромінювання немає бар’єрів в організмі, тому будь-яка молекула може зазнати радіоаційного впливу, наслідки чого можуть бути різноманітними і непередбачуваними. Зрушення окремого атома може призвести до перетворення однієї речовини до іншої, викликати біохімічні зрушення, генетичні порушення тощо. Ураженими можуть бути білки або жири, життєво необхідні для нормальної клітинної діяльності. Таким чином, радіоактивність діє на живий організм на мікрорівні, що вкикликає ушкодження, які помітні не відразу, а виявляють себе через довгі роки. Поразка окремих груп білків, що у клітині, може викликати рак, і навіть генетичні мутації, що передаються через кілька поколінь. Вплив мнезначних доз опромінення виявити дуже не просто, адже ефект впливу проявиться через пару десятків років.

Навіть найменші дози опромінення викликають незворотні генетичні зміни, що передаються з покоління до покоління, призводять до розвитку синдрому Дауна, епілепсії, появи інших дефектів розумового та фізичного розвитку. Особливо страшно те, що на радіаційне зараження піддаються і побутові предмети і харчові продукти, . Останнім часом стали частіше вилучатись контрафактна та низькоякісна продукції, яка є суттєвим джерелом іонізуючого випромінення. Радіоактивними виробляють навіть іграшки для дітей! Яке може бути здоров’я нації ?!

Чи може передаватись радіація як хвороба?

Радіацію створюють радіоактивні речовини чи спеціально сконструйоване устаткування. Сама ж радіація, утворюючи вплив на організм, не виробляє в ньому радіоактивних речовин і не робить з нього нове джерело радіації. Таким чином, людина не стає радіоактивною після рентгенівського чи флюорографічного обстеження. До речі, і плівка рентгенівського знімку також не несе радіоактивності.

Винятком є ситуація, коли в організм навмисно вводяться радіоактивні препарати (наприклад, при радіоізотопному обстеженні щитовидної залози), і людина тимчасово стає джерелом радіоактивності. Однак такі препарати спеціально вибираються так, щоб швидко втрачати свою радіацію через розпад, і інтенсивність радіації досить швидко падає.

Звичайно, можна «забруднити» тіло чи одяг радіоактивною рідиною, порошком чи пилом. Тоді якась частина цього радіоактивної «нечистоти» – разом із звичайним забрудненням – може передатись під час контактування іншій людині. На відміну від біологічних хвороб, які, передаючись від однієї людини до іншої, примножує свою шкідливу силу (і іноді призводить до епідемій), передача бруду призводить до її швидкого розведення до безпечних меж.

Як захистити себе від зайвих доз радіації

Від зовнішніх джерел захиститись простіше. Альфа-частинки затримає звичайний картонний лист. Бета-випромінювання не проникає крізь скло. “Прикрити” від гамма-променів зможе товстий свинцевий лист або бетонна стіна. Найгірша ситуація з внутрішнім опроміненням, при якому джерело знаходиться всередині організму, потрапивши туди, наприклад, після вдихання радіоактивного пилу або вечері з «приправленими» цезієм грибочками. В цьому випадку наслідки опромінення набагато серйозніші.

Найкращий захист від побутового іонізуючого випромінювання – своєчасне виявлення його джерел. У цьому допоможуть побутові дозиметри RADEX. З такими приладами під рукою жити набагато спокійніше: будь-якої миті ви досліджуєте на радіаційне забруднення все, що завгодно.

Контролюйте індикатором радіоактивності свою їжу, перевіряйте воду і повітря, яким дихайте, і ви створите надійну перешкоду для проникнення мікроскопічних шкідливих частинок.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button