Релігія

Забобони, в які вірять люди

Сучасні люди не менш забобонні, ніж їхні предки. За період існування людства упереджень накопичилося чимало, вони стали частиною світогляду та набули нових відтінків значень. Як впливають забобони на життя, що стоїть за ними і які найпопулярніші?

Посидіти на дорожку

Слов’яни-язичники вірили, що якщо раптово зірватися в дорогу, то домовик піде за господарями і будинок залишиться без нагляду. Сідаючи на доріжку перед від’їздом, люди ніби обманюють домового та злих духів, які можуть ув’язатися слідом за ними. Мандрівники вдають, що не їдуть, а на кілька хвилин сідають. Це роблять навіть ті, хто лишається вдома. Прийнято прислухатися до знаків: будь-який стукіт, падіння предмета або випадково упущене слово могли підказати, як пройде поїздка, чи буде вдалою. З погляду психології, таке забобон дозволяє заспокоїтися і зібратися з думками, щоб нічого не забути.

Стук по дереву

Багато людей намагаються не розповідати про свої задуми до їхнього втілення. Але якщо вже розповіли, то поспішають тричі постукати по дереву. Наші пращури, здійснюючи таку дію, закликали на допомогу духів, які, як стверджували язичницькі легенди, жили в корінні дерев. Із дерев раніше робили дерев’яних ідолів для захисту будинку. Виготовляють їх і зараз. Тож стукіт по дереву, щоб не наврочити, — прохання про заступництво, звернене до духів. Нам упередження дісталося лише на рівні генної пам’яті.

Заборона на купання після Іллі та поїдання яблук до Спасу

Деякі народні забобони пов’язані з календарними святами. Вважалося, що купання після Іллі дня (2 серпня) – табу. Письменник і етнограф Володимир Даль у книзі «Про повір’я, забобони та забобони народу» пише, що таке повір’я дозволяло попередити хвороби у дітей, адже серпневі дні ставали прохолоднішими і зростав ризик застудитися після купання. Їсти яблука до Яблучного Спасу (19 серпня) вважалося поганою прикметою. На думку Володимира Даля, це робили, щоб зберегти врожай фруктів, дати йому дозріти.

Плювок через плече під час зустрічі з чорною кішкою

Чорну кішку бояться багато хто. В Англії чорна кішка — символ успіху та везіння, як написано в «Енциклопедії англійського фольклору». А в інших народів все навпаки. Багато хто переконаний, що якщо чорна кішка перебігла дорогу, то на людину посиплються невдачі. Вважається, що чорний кіт – помічник відьми у магічних ритуалах. У Середньовіччі люди практично винищили чорних кішок, збільшивши цим популяцію щурів — рознощиків бубонної чуми. Від цього самі постраждали. Вважається, що, поплювавши через плече, відлякаєте нечисту силу, що діє заодно з чорною кішкою.

Заборона на відкриту парасольку у приміщенні

Ця прикмета існує в багатьох країнах світу, а коріння її в історії Стародавнього Риму. За легендою, аристократка розкрила парасольку для захисту від сонця під склепіннями будинку, після чого стався обвал. Сонцю покровительствував Аполлон. Яскрава парасолька нібито викликає в нього роздратування: Аполлон міг подумати, що люди закриваються від його сили. Тому спрямовував на них свій гнів. Ще одна причина забобонів – в образі духів житла. Вони вважали парасольку предметом для захисту поза приміщенням, а всередині сприймали її як загрозу. В результаті шкодили та мстили людині. Раціональне пояснення забобонів наступне: парасольку виготовляли з неміцних матеріалів, вона могла зламатися і поранити людей у ​​приміщенні, тоді як просто неба, де місця набагато більші, ризик травм набагато нижчий.

Схрещені пальці на удачу

Багато хто просить лаяти їх перед походом на іспит або співбесіду. Прикмета каже, що злі духи шкодять лише добрим людям, а поганих оминають. Отже, лаючи хорошу людину, зробите її невидимою для злих духів. На іспиті чи співбесіді схрещують пальці. Це не тільки дозволяє безкарно збрехати, не продавши душу дияволові, а й служить захистом від зла. Цим знаком користувалися перші християни, відрізняючи по ньому побратимів за релігією. Язичники-римляни не знали цього звичаю і не могли схопити та спалити прихильника нової віри.

Зняття істерики дитини святою водою

Слов’яни мають забобони, пов’язані з істерикою дитини. Вважається, що якщо дитина без причини плаче, погано спить і стає неспокійною, потрібно зробити наступне: Вмити її святою водою. Витерти обличчя подолом маминої сукні. Прочитати молитву «Отче наш». Ця молитва є універсальним засобом, як і свята вода. Втерти обличчя підолом, потримати малюка на руках і ніжно захитати його може тільки мама, одна присутність якої діє на дитину умиротворююче.

П’ятниця 13 та число 666

Безліч ліфтів у світі не мають кнопки «13». Це число вважається нещасливим у всьому світі. Ось ще приклади того, як діє ці забобони: У Німеччині та Франції немає будинків із цифрою «13». У п’ятницю, 13 числа, англійські кораблі не виходять у море. У готелях та лікарнях немає таких номерів та палат.

Звідки виникло коріння забобонів? Спочатку причиною стали 13 апостолів, які були на Таємній вечорі — на останній трапезі перед розп’яттям Сина Божого. На відміну від Європи, у країнах Азії число 13 щасливе, а ось 4 – ні. У китайців воно співзвучне з ієрогліфом «смерть». Під цифрою з трьох шісток приховано так зване число звіра. Про нього згадується у Одкровенні Іоанна Богослова. Про нього написано і в Біблії, і у Старому Завіті. Люди намагаються не застосовувати це число в побуті, оскільки воно вважається зашифрованим ім’ям Сатани. Священики дають своє пояснення: негативне значення 666 виникло через неправильне трактування Одкровення. У стародавніх мовах числа були закріплені за літерами алфавіту.

Табу на рукоділля для вагітних

За старих часів жінки народжували за відсутності адекватної медичної допомоги, мало знали про медичний бік вагітності та пологів. Часто під час пологів жінки втрачали дітей. Щоб якось захистити себе від трагічної випадковості, вони вигадували різні забобони та ритуали. Вважалося, що можна:

  • шиттям зашити шлях дитині у цей світ, зробивши пологи складнішими;
  • зав’язуванням вузликів на нитці, зав’язати пуповину;
  • наврочити народження дитини передчасною заготівлею посагу.

Перекинути сіль

У давнину сіль мала велику цінність. Почесних гостей завжди пригощали домашнім хлібом із сіллю. Не дивно, що випадково прокинута сіль могла спричинити велику сварку. До того ж, сіль була і є важливим атрибутом магічних ритуалів. Ось як треба діяти, щоб не накликати лихо чи не спровокувати конфлікт: Накреслити поверх розсипаних крупинок хрест. Зібрати щіпку солі та кинути через ліве плече.

Забобони з дзеркалами

Вважається, що дзеркало – портал між світом живих та мертвих. Тому якщо в будинку покійник, то всі дзеркала завішували простирадлами. Розбивши дзеркало, можна звільнити потойбічну сутність та впустити у світ живих. Дитина може побачити погань в уламку дзеркала, злякатися і погано спатиме ночами. Це забобон має і суто побутовий характер: дзеркалом, що розбився, діти можуть поранитися. Тому їх лякали, щоби попередити лихо. Погляд із посмішкою в дзеркало при поверненні з півдороги — це ще одна забобон про дзеркала. Вважається, що всередині кожної людини існує зворотний бік особистості — негативний. Вона робить нас забудькуватою і розсіяною, намагаючись забрати удачу. Повернувшись додому і з усмішкою глянувши на себе у дзеркало, можна повернути успіх.

Більшість забобонів відбулися через нерозуміння суті речей чи мають релігійний підтекст. Право кожної людини вірити чи заперечувати. Вибирайте те, що зручніше для вас і живете в гармонії з досвідом предків та своєю життєвою позицією.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button