БізнесЖиття

Як заробляють благодійні фонди. Бізнес на біді?

Поговоримо про такий аспект добрих справ, як благодійні фонди. Чи є в них прибутки? Скільки і як заробляють благодійні фонди і організації? Як відрізнити шахрайську контору від справжньої благодійної організації з реальними турботливими волонтерами? Адже оголошення про збір коштів, несамовито жаліслива відеореклама в ютубі, телефонні дзвінки з проханням підтримати фонд, наприклад по лікуванню онкохворих дітей, явище не одиничне. Ми з цим часто стикаємось. Отже присвячуємо цю статтю на тему фінансів в сфері благодійності. А також розкажемо про механізм як працюють благодійні фонди.

Що таке благодійний фонд і як він працює фінансово

Це благодійна організація, яка діє згідно свого затвердженого уставу. Керується організація учасниками, які до неї входять. Учасники не зобов’язані передавати будь-які активи для досягнення діяльності по збору коштів на конкретну благодійну мету. Формально благодійний фонд це не прибуткова організація, але й не платить податків. Всі отримані та витрачені кошти фіксуються і звітуються.

Чи можна заробляти гроші на благодійності?

Тобто, якщо організація припустимо займається безпритульними тваринами. А благодійники зібрали і витратили певну суму грошей на будівництво притулку і саме цю суму до копійки повинні вказати у звіті, що подається до податкової служби. Якщо грошей зібрано трохи більше, чим треба, то залишок не витрачається. Він переходить на нову мету. Припустимо на ліки для тварин, утримання притулку, тощо.

Але крім витрат на основну благодійність, мають бути адміністративні витрати на необхідну підтримку діяльності. Це оренда офісу організації, зарплата працівникам, комунальні послуги, охорона, інтернет та техніка, та багато інших типових витрат . Законом України встановлено, що ці витрати не повинні перевищувати 20%. Але по факту в Україні в середньому ці витрати складають в межах 10-15%.

Чи можна заробляти гроші на благодійності? Мораль та прибуток

Заробіток справді не є первинним завданням благодійного фонду. Вони, на відміну від бізнесу, навіть соціального, не зосереджені на тому, щоб задовольняти апетити акціонерів і взагалі служити інтересам, крім громадських. Бенефіціар фонду не власник і не засновник, а суспільство та підопічні. Але саме з цих же вагомих причин, щоб допомагати довго, благодійні фонди повинні постійно думати про джерела своїх прибутків. Тобто благодійна органцізація дбаючи про себе і свій прибуток автоматично дбає і про тих про кого підтримує і допомогає. Інакше хто ж буде допомагати? Виходить що отримання прибутку вже не виглядає чимось ганебним і аморальним.

Задача благодійного фонду працювати ефективно. Вони для цього і створені. А для цього потрібно щоб працювали професійні менеджери, які чудово знають свою роботу і можуть зібрати необхідну суму на конкретну мету за мінімальний час. Сім’я звичайних людей, де трапилась хвороба з дитиною малоймовірно зможе швидко назбирати потрібну суму на операцію, а благодійний фонд з професіональним менеджером може. Професіоналізм менеджера повинен бути оплачений, він також жива людина і йому потрібні гроші на життя. І чим більший професіонал, тим вища його зарплата. Для фонду затрати на заробітну плату будуть пасивною витратою, а для самого працівника це актив. Тобто заробляє працівник, але не фонд.

Але припустимо хтось вирішив створити благодійний фонд не стільки з благодійною метою, а саме з прибутковою, тобто для отримання грошей у свою кишеню, або так званого відмивання Тоді він все одно теоретично може вивести максимум 20% від загальної суми всіх пожертвувань. До того ж і цю суму потрібно буде розписати по адміністративних витратах і відзвітувати для перевірки. Якщо організація реально існує, то ці витрати реально будуть. Тобто із цих допустимих 20% витрат (в цьому випадку виведення) частина коштів реально витратиться на рекламу, зарплати, оренду… І реальний так званий “чистий прибуток”, який можна списати на витрати і вивести, ще суттєво зменшиться. Так у 90-і роки фонди створювались для відмивання грошей. Минув час, закони дуже змінилися. Тепер фонд, мабуть, найнезручніший спосіб відмивання грошей. Але шлейф лишився.

Джерела надходжень. Де і як заробляють благодійні фонди

Для збору пожертв фонди використовують власні сайти та соціальні мережі; залучають ЗМІ – телебачення, радіо, інтернет-видання, газети; укладають договори пожертвування із корпоративними донорами, юридичними особами; проводять різноманітні благодійні заходи. «Хоча благодійність у нас поки що переважно спонтанна, зростає кількість людей, які усвідомлено обирають один-два фонди і переводять їм пожертвування регулярно, стежать за їхньою роботою, — зазначає один з благодійників. — Це стосується не лише фондів, що спеціалізуються на лікуванні дітей, але і правозахисних, які допомагають тваринам, піклуються про людей похилого віку, які підтримують хоспіси. Люди активно допомагають благодійним фондам, а ще десять років тому мало хто розумів, що таке хоспіс і навіщо він потрібен».

Також це пожертвування, масовий фандрайзинг, гранти, власні заходи, рідше за спадок. Однак це не виключає того, що благодійні організації також можуть продавати продукцію або послуги за гроші і останні можуть стати суттєвою частиною їхнього доходу. Сидячи, наприклад, на грантовій голці, фонди часто не розуміють, що робити, коли гроші закінчуються. Тому хто хоче допомагати нужденим, тому потрібно переймати досвід спостерігаючи як заробляють благодійні фонди, та шукати свої шляхи надходжень внесків.

Як відрізнити благодійний фонд від шахраїв

Що ж має стати каменем спотикання щодо довіри благодійному фонду? Ми зібрали моменти, які повинні вас насторожити

так шахраї збирають кошти прямо на вулиці

Кошти збирають у метро, електричках та на вулиці
Перевірені фонди ніколи не проводять збори на вулицях. Більше того, відмова від такого способу закріплена статуті. Гроші, пожертвовані вуличним «волонтерам», неможливо відстежити.

Емоційний терор чи токсичний збір через соцмережі
Публікації фотографій дітей у трубках, психологічний шантаж (не допоможете – дитина помре), ігнорування уточнюючих питань – все це може бути ознаками підставного фонду.

Великий розмір мінімальної пожертвування (від 1000 гривень)
У благодійних зборах будь-яка сума є важливою. Ви можете вирішити, скільки грошей ви переведете для допомоги дітям з онкозахворюваннями.

Неофіційні реквізити
У цих випадках гроші збирають на особисті картки співробітників, пацієнтів, рахунки фізичних осіб та електронні гаманці. Найчастіше фонди так не роблять. Вони переводять кошти безпосередньо до клінік, лабораторій, аптек — закривають потреби пацієнтів.

Сумнівні звіти
Якщо, звертаючись до організаторів збору, ви не можете отримати інформацію про те, хто збирає кошти, на що будуть витрачені гроші, де лікується людина та який у неї діагноз — обирайте інший фонд.

Як живуть, працюють, як заробляють благодійні фонди та інше про благодійність читайте в нашій статті Как работает благотворительный фонд. Помощь нуждающимся или бизнес на беде .

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button