Питання

Чому скисає молоко. Як продовжити його свіжість

Молоко – перша та головна їжа багатьох мешканців планети: земних та водних. У молоці містяться десятки інгредієнтів, важливих у розвиток організму. Однак і материнське, і магазинне молоко має одну спільну особливість: воно скисає. Тому давайте дослідим чому скисає молоко.

Це поянюється тим, що у цьому важливому продукті розмножуються молочнокислі бактерії. Вони перероблюють з лактози у молочну кислоту.

Але давайте про все розберем по черзі.

Трактати про користь молока писали ще в античності. У його лікувальних властивостях людство переконувалося протягом багатьох століть. Молоко замінювало їжу у голодні часи. І завжди служило відмінним спрагливим напоєм.

Що ми знаємо про склад молока?

Воно виробляється молочними материнськими залозами для вигодовування немовлят. Це – справжня криниця корисних інгредієнтів. У молоці містяться вітаміни груп А, В, D, Е, К. Воно багате на мікроелементи, серед яких – залізо, цинк, мідь, йод, кремній. А також макроелементами: кальцієм, магнієм, фтором, натрієм, фосфором, хлором та багатьма іншими.

У молоці є жири. Містить воно також глобулін та альбумін – життєво важливі білки. Основним ферментом “напою номер один” є лактоза: молочний цукор. Також у ньому містяться різні мікроорганізми, які призводять до скисання молока.

То чому ж молоко скисає?

як скисає молоко

Отже, в молоці є бактерії, які під впливом різних факторів починають розмножуватися. У результаті лактоза перетворюється на молочну кислоту. Білок, що міститься у продукті, згортається.

Результат скисання молока є густим кисломолочним продуктом і сироваткою. Цей процес неминучий. Проте швидкість скисання залежить від кількох значимих чинників.

Що прискорює скисання молока

Абсолютних умов, за яких молоко ніколи не скисне, досягти неможливо. Якщо молоко піддають пастеризації, мікроорганізми все одно потрапляють до нього ззовні після відкорковування пляшки.

А кілька років тому ізраїльські дослідники виявили бактерію Chryseobacterium oranimense, через яку молоко стає кислим навіть у холодильнику.

Від чого залежить швидкість сквашування молока? Насамперед – від температури. Чим тепліше, тим молоко кисне швидше. Кімнатної температури цілком достатньо, щоб запустити реакцію.

Також на це може «благотворно» вплинути зберігання продукту в погано вимитій тарі. Наявність чужорідних частинок, порошин і навіть води прискорити скисання вдвічі. Ось чому скисає молоко.

Гроза за вікном – ще один, досить дивний фактор, через який молоко набуває кислого смаку. Хазяйки знають: якщо глечик з молоком помістити на підвіконня під час грози, вранці можна буде пити «кисляк». Так продукт називають у народі.

Скисання молока можна прискорити і спеціально. В останні роки дієтологи все частіше говорять про користь кисломолочних продуктів. Тому харчова промисловість випускає безліч різних речовин, які допомагають зробити з молока той чи інший кислий продукт.

Наприклад, за допомогою дріжджової закваски можна в домашніх умовах перетворити молоко на йогурт. За допомогою кефірного гриба – у кефір, молочнокислих паличок – у ряжанку. Ну а пропіоновокислі бактерії легко перетворять улюблений напій у сир.

Також читайте про користь та шкоду сала. Чому варто виключити сало в раціон?

Як уповільнити процес скисання молока?

Перша порада, яка напрошується: поставити продукт у холодильник.

Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу kyslyak.jpg

Щоб цей процес не відбувався дуже швидко, молоко пастеризують на заводах. Пастеризацію винайшов у XIX столітті французький мікробіолог Луї Пастер. Вона полягає у знищенні вегетативних форм мікроорганізмів у рідких середовищах шляхом одноразового нагріву до температури нижче 100 °C.

Нагрівання до вищої температури називається ультрапастеризацією. Цей метод веде до загибелі молочнокислих бактерій і, отже, продовжує термін зберігання молока.

Інший перевірений спосіб – кип’ятіння в домашніх умовах.

У наші дні продаж непастеризованого молока заборонили багато країн. Так як вважається, що його вживання може призвести до зараження бактеріальними інфекціями. Проте деякі сучасні експерти стверджують, що пастеризація вбиває у молоці корисні інгредієнти.

Де використовують кисле молоко?

Насамперед, у кулінарії. Це – прекрасний, самостійний напій, який добре засвоюється дорослим організмом (чого не можна сказати про некисле молоко).

Безліч рецептів випічки передбачає наявність кислого молока у складі тесту. На «кисляку» готують смачні оладки. Окрошка на основі кислого молока гурманам здається яскравішим і ніжнішим за смаком, ніж на квасі.

А ще кисле молоко – перевірений багатьма поколіннями косметичний засіб. Воно допомагає покращити стан шкіри та волосся.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button