Життя

Тривога: що це таке і навіщо вона нам потрібна?

Безперечно, істотний внесок у збільшення рівня тривоги робить і ситуація з ковидом: обмеження, тривожні новини, страх заразитися, страх за близьких та інші стресові фактори, які змушують нас переживати та турбуватися.

Багато людей, що перехворіли на ковід, часто стикаються з тривожними станами після одужання, при цьому навіть легка форма перебігу хвороби не виключає можливості розвитку тривожних розладів. Так, наприклад, з’явився новий діагноз — постковидний синдром, який включає і тривожні розлади, основними з яких є: різні фобії, панічні атаки, генералізоване тривожне розлад.

Тривога: що це таке і навіщо вона нам потрібна?

Здебільшого з тривожними розладами стикаються люди спочатку схильні до емоційної нестабільності, занепокоєння, меланхолії. У разі закономірне правило «де тонко, там і рветься». Також трапляються рецидиви тривожних розладів, які не турбували багато років. І важливо розуміти, що ці розлади є оборотними, головне — своєчасна професійна допомога, яка допоможе впоратися з ними досить швидко, і не дозволить тривожному розладу перерости в розлад характеру.

Хтось вибирає медикаментозне лікування та звертається до лікарів (невролог, психотерапевт, психіатр), а хтось вирішує розібратися не лише з симптомами, а й їхніми причинами, а це вже запит до психолога. При цьому часто буває важливим поєднання медикаментозного лікування та роботи з психологом, що дозволяє швидко усунути тривожні симптоми та опрацювати механізми психіки, які призвели до утворення даного симптому, а це, у свою чергу, гарантує те, що надалі навіть сильний стрес не спровокує рецидив. . Що означає, проблему вирішено назавжди. Тому вибирайте відповідний вам варіант рішення.

А звертаючись за професійною допомогою, врахуйте, що з тривогою всім нам належить жити все своє життя і це норма, а ось тривожні розлади – це захворювання, яке не є здоровою нормою. Розуміння цього дасть вам реалістичність очікувань від допомоги фахівців, бо жоден фахівець не зможе позбавити тривоги на все життя.

Так як тривога буде вічним супутником у нашому житті, то пропоную розібратися, що це таке, і навіщо вона нам потрібна.

Тревога та її природа

Тривога – це біологічна реакція, необхідна виживання. Вона є у всіх ссавців, у тому числі й у людини. При цьому тривога може виникати як при реальній загрозі, так і уявної. Вона мобілізує п’ять систем організму: емоційну, мотиваційну, вегетативну, м’язову та ендокринну.

Тривога в нормі виступає в ролі попереджувального сигналу про небезпеку, що насувається, і мобілізує наші системи організму, щоб вижити.

І щоб допомогти собі самостійно у тривожні моменти, важливо навчитися тривогу переводити у конкретний страх для розуміння того, що саме турбує. Таким чином, розфокусована тривога буде зведена до конкретного страху. А за кожним страхом стоїть неусвідомлена потреба.

Для визначення потреби пропоную скористатися наступною технікою:

1. У письмовому вигляді дайте відповідь на питання «Чого я боюся?».

2. Закресліть у відповіді слово “боюся” і напишіть зверху “хочу”.

3. Прочитайте те, що вийшло. І подумайте, яка потреба ховається за цим «хочу».

Наведу кілька прикладів вам на допомогу.

Наприклад, був страх збожеволіти, який переписали в «хочу збожеволіти». Божевільні люди не мають контролю над своїми проявами, вони живуть так, як хочуть, дуріють, веселяться, їм не властиве почуття сорому за свої вчинки. Тоді, можливо, за цим стоїть потреба в ослабленні контролю, вільніших проявах себе та позбавленні від почуття сорому.

Другий приклад: був страх втрати дитини, яку переписали у «хочу втратити дитину». Можливо, за цим стоїть потреба у відпочинку від дитини, побути без неї, направити всі свої ресурси на собі та своє відновлення, щоб надалі спілкування з дитиною було в радість та був ресурс, яким зможете поділитися з дитиною.

І третій приклад: був страх власної смерті, який переписали у «хочу померти». Швидше за все, ви схильні до прокрастинації, і відкладали життя своєї мрії рік у рік, у результаті ви втомилися від свого хибного Я та свого життя, тому хочете перейти на новий життєвий етап. А для цього старе Я має померти, але на його місці обов’язково з’явиться нове Я, яке допоможе вам набути життя своєї мрії;

4. Дайте відповідь письмово на запитання: «Які три конкретні дії я можу вчинити, щоб задовольнити виявлену потребу».

Врахуйте, що не все можливо зробити самостійно, можливо вам знадобиться залучити спеціаліста для роботи, наприклад, з почуттям провини, негативним мисленням або почуттям власної безпорадності;

5. Приступайте до реалізації трьох дій, які ви записали в попередньому пункті протягом найближчих 12 годин.

Не відкладайте вирішення проблеми. Подбайте про себе та свої потреби.

На закінчення хочу підбити підсумки цієї статті:

  • Тривога – це природна частина нашого життя. Можна навчитися справляти із нею самостійно.
  • Тривожні розлади важливо діагностувати та лікувати, щоб вони не переросли у розлади характеру. Лікування тривожних розладів можливе лише фахівцями (психолог, психотерапевт, психіатр, невролог).
  • Тривога має фонове звучання, тому важливо переводити їх у страх із конкретним об’єктом.
    За кожним страхом стоїть незадоволена потреба, яку важливо навчитися визначати та задовольняти.
  • Якщо ви зіткнулися з тривожним розладом, то ваше тіло дає вам сильний сигнал, щоб ви звернули увагу на себе.

Прислухайтеся до себе, дбайте про себе, станьте собі дбайливим другом, і тоді ви зможете потоваришувати з тривогою. Гармонії вам і дякую за увагу.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button